Publikācijas

Migrēnas attīstība nākotnē – uz labu vai sliktu?


Kad pazudīs migrēnas sāpes? Ja vispār pazudīs…

Ik dienu atgriezies pie domām par migrēnas izzušanu? Vēlies, kaut spētu pareģot nākotni un saskaņot plānus ar kārtējām migrēnas sāpju lēkmēm? 

Mēs visi labprāt uzzinātu, ko mums paredz nākotne. Vai paliks labāk, vai tieši pretēji – sliktāk? Vai mans atvaļinājums, dzimšanas diena, vai kāzas pārvērtīsies par migrēnas katastrofu? Kad es beidzot varēšu mierīgi atpūsties, baudot glāzi vīna, šokolādi vai augļus un lasot grāmatu kamīna gaismā? Un, visbeidzot – vai tad tiešām nevar izdomāt tās brīnumzāles, kas ļautu atbrīvoties no migrēnas sāpju žņaugiem pavisam? 

Ārstiem vēl joprojām nav skaidras atbildes uz šo jautājumu, tomēr katrs jauns pētījums ļauj apzināt migrēnas veicinošos faktoros, kas spēj palielināt slimības progresēšanas risku no epizodiskas uz biežu un pat hronisku norisi – to ir vērts ņemt vērā ikvienam, kurš cieš no migrēnas.

Un vēl ir labas ziņas! Tautā iemīļotais teiciens ‘’vecums nenāk viens’’ sniedz mums gaišāku skatu nākotnē – lielākajai daļai migrēnas sirdzēju, kļūstot vecākiem, patiesi paliek labāk.
 

Migrēnas dzīves cikls

Pēc pētījumu datiem, migrēna visbiežāk izpaužas reproduktīvo gadu pašā zenītā, t.i., starp 25 un 55 gadiem. Lai arī vienam no desmit pamatskolas vecuma bērniem ir migrēna, visbiežāk savu pirmo migrēnas lēkmi cilvēks pieredz tīņa gados vai agrajos divdesmit gados. Ir diezgan neierasti, ja migrēna sāk izpausties vēlākos, turklāt, sasniedzot ap piecdesmit gadu slieksni, migrēnas lēkmes paliek arvien vājākas un retākas līdz izzūd pavisam. Dažas sievietes to saista ar menopauzi, citas – ar dzīvesveida maiņu, došanos pensijā un stresa samazināšanos.
 

Atgriežoties pie labajām ziņām

Pētījuma, kas tika veikts divpadsmit gadu garumā, dati liecina, ka trim no desmit migrēnas pacientiem, ar sākotnēji regulārām (1-6) migrēnas lēkmēm mēnesī, tās izzudušas pavisam. Savukārt, pārējiem dalībniekiem situācija ievērojami uzlabojusies – migrēnas lēkmes kļuvušas retākas, īsākas un vieglāk pārciešamas, liecina zinātnieki no Gēteborgas Migrēnas klīnikas, Zviedrijā:

  • Mazāk migrēnas lēkmju – 80% dalībnieku tās samazinājušās, savukārt 20 % – kļuvušas biežākas;
  • Migrēnas lēkmju ilgums samazinājies – 66% dalībnieku konstatējuši, ka migrēnas lēkmes kļuvušas īslaicīgākas, bet 34% – tās palikušas ilgstošākas;
  • Mazākas intensitāte lēkmes bija vērojamas lielākajai daļai  pētījuma dalībnieku jeb 83% atzinuši, ka sāpes kļuvušas mērenākas, savukārt, pārējiem 17%  sāpes tomēr pastiprinājušās.

Diemžēl, jāatzīst, ka nelielai pētījuma dalībnieku daļai (2,5%) migrēna progresēja līdz hroniskai migrēnai ar lēkmēm biežāk kā 15 dienas mēnesī. Šobrīd tiek veikts vēl viens ievērojams pētījums ASV, kurā piedalās 12 000 hronisku migrēnas pacientu, lai precīzāk noskaidrotu tos faktorus, kas pārvērš epizodisku migrēnu hroniskā.
 

Kā uzlabot attiecības ar migrēnu šodien?

Migrēnas pacientiem būtu jāzina – jo spēcīgākas migrēnas lēkmes kļūst, jo lielāka varbūtība, ka migrēna progresēs un samazinās darba spējas nākotnē. Lūk, daži faktori, kas palielina hroniskas migrēnas risku:

  • depresija, pastāvīga trauksme, bronhiālā astma un pat iesnas;
  • nepatīkami bērnības pārdzīvojumi un pārmērīga stresa piepildīta pieaugušā dzīve;
  • mazkustīgs dzīvesveids un palielināts ķermeņa svars.

Kā uzlabot šī brīža situāciju? Pacientiem iesaka apzināt augstāk minētos faktorus jeb pievērsties aktīvākam dzīvesveidam un zaudēt liekos kilogramus, uzveikt nomācošo depresiju un trauksmi, kā arī maksimāli izvairīties no stresa pārpilnām situācijām.

Svarīgākais ir būt pacietīgiem, jo laiks un pieredze nāk par labu ikvienam no mums! Būtiski ir neļauties slimības radītajai nomāktības un bezpalīdzības sajūtai, meklēt palīdzību pie speciālistiem, dalīties ar savu pieredzi un uzklausīt citu migrēnas pacientu pieredzes stāstus, lai padarītu kaut nedaudz caurredzamāku neziņas miglā tīto nākotni. 

Šis ceļš prasa daudz spēka un pacietības, lai tiktu galā ar ikdienā uzbrūkošajām sāpēm, tādēļ negaidi vairs ilgāk – uzlabo attiecības ar savu migrēnu jau šodien! 

Avots:  https://migraineagain.com/will-your-migraines-get-better-or-worse-in-the-future/ 

Kategorijas