Miljoniem vīriešu – klusējot vai slepus meklējot palīdzību – cīnās ar migrēnu un lauž stereotipu, ka tā ir tikai sieviešu kaite. Tā nav, migrēna ir akla (vismaz uz dzimumu atšķirībām) un nežēlīga – tā liks locīties agonijā kā sievietei, tā vīrietim. Šādu sāpju paciešana pieprasa lielu drosmi un spēka resursus ik dienas.
Tā kā šī saslimšana vēl joprojām bieži vien tiek nepilnīgi diagnosticēta vai nepareizi uztverta sabiedrībā, mūsu pienākums ir atklāt šos nozīmīgos faktus par vīriešiem ar migrēnu. Jo paši vīrieši, diemžēl, labprātāk izvēlas paturēt to pie sevis.
1. Patiesībā ļoti daudziem vīriešiem ir migrēna, lai gan statistiski biežāk sievietes cieš no migrēnas lēkmēm – parasti hormonālo svārstību dēļ. Vieni no slavenākajiem vīriešiem-migrēniķiem ir Elvis Preslijs, Alberts Einšteins, Bens Afleks un Kanje Vests. Pēc Migrēnas pētījumu fonda datiem katram 18. vīrietim ir migrēna, turklāt ne mazāk spēcīga kā sievietēm. Andrjū Levis kādā no saviem memuāriem aprakstījis migrēnas sāpes: “Tāda sajūta, itin kā pats Dievs tev būtu iesitis pa seju.”
2. Vīriešiem ir mazāk cerību saņemt precīzu diagnozes novērtējumu. Vairāk kā pusei cilvēku ar migrēnu populācijā ir bijusi nepareizi uzstādīta diagnoze. Bezpeļņas organizācijas Migraine Awareness grupa Magnum apstiprina, ka līdz pat 70% vīriešu, kas cieš no migrēnas lēkmēm, nekad nav tikusi diagnosticēta migrēna. Kādēļ tā? Kas zina, vai vīrieši nespēj sniegt pietiekami detalizētu simptomu aprakstu vai ārsti nez kāpēc nepamana raksturīgās migrēnas pazīmes.
3. Vīriešiem ar migrēnu ir arī lielāks sirds infarkta risks. Ja esi vīrietis, nav pārāk gudri ignorēt migrēnas simptomus. Ja migrēnu nenovērtēsi, domādams, ka tās ir tikai galvassāpes sinusu vai pārlieku liela saspringuma dēļ, Tu liec uz galda “dzīvības vai nāves” spēles noteikumus. Dr. Kristīna Pētersone, Oregonas Galvassāpju klīnikas vadītāja, atklāj: “Vīriešiem ar migrēnu ir par 42% lielāks infarkta risks nekā vīriešiem bez tās!’’
4. Vīrieši (un arī sievietes) bieži vien mēdz jaukt migrēnu ar sinusu galvassāpēm. Daži simptomi abām slimībām patiešām sakrīt, bet sinusu galvassāpes nemēdz atkārtoties lēkmju veidā. Dr. Roberts Gaņeskijs, Pitsburgas Universitātes Galvassāpju centra vadītājs, ir brīdinājis par iespējamām sekām: “Ja Jūs lietosiet pārmērīgus daudzumus pretsāpju zāļu, Jūs riskēsiet ar migrēnas pasliktināšanos. Un vēlāk pat efektīvākās ārstēšanas metodes var vairs nepalīdzēt.’’
5. Vīrieši, kas nodarbojas ar kontakta sporta veidiem, ir pakļauti lielākam migrēnas riskam sakarā ar biežajām kontūzijām. Pēc galvas traumām 86% gadījumu cietušie sūdzas par spēcīgām galvassāpēm. 2005. gadā veiktajā pētījumā atklāja, ka sportisti, kas cietuši no smadzeņu satricinājuma, uzrāda biežākas un ievērojami izteiktākas migrēnas lēkmju pazīmes. Lai spēcīgais dzimums spētu nomazgāt savu “kauna traipu’’ migrēnas dēļ, profesionāli sportisti kā amerikāņu futbola slavenība Trojs Aikmans un regbija zvaigzne Šonteins Heips (https://migraineagain.com/one-pro-athletes-battle-with-concussion-and-migraines/) dalās ar saviem migrēnas stāstiem un atklāj nebūt ne rožaino patiesību, aicinot arī citus vīriešus sekot viņu piemēriem.
6. Vīrieši, kas kalpojuši militārajā dienestā, arī pakļauti lielākam riskam saslimt ar migrēnu galvas smadzeņu traumu un pēctraumas stresa sindroma dēļ. Smagi fizisko un emocionālo traumu pārdzīvojumi bieži vien ir augstu pacelts karogs migrēnas priekšā, un militāristiem netrūkst ne vienu, ne otru. Katrīna Osos savā zinātniskajā pētījumā par smadzeņu traumām un kontūzijām atklāja, ka no 2200 karavīriem, kas atgriezās mājās, 19% cieta no smagām migrēnas lēkmēm, turklāt divtik daudz cieta no pēctraumas stresa sindroma.
7. Sasniedzot 40 gadu vecumu, lielākam skaitam vīriešu ir migrēna nekā erektilā disfunkcija vai prostatas audzējs. Biežās TV reklāmas un nepārtrauktās mediju ziņas spēj likt mums ticēt, ka šīs problēmas vīriešiem ir aktuālākas. Patiesībā fakti ir skaudri:
8. Vīriešiem drīzāk nāksies cīnīties ar migrēnu nevis ar kuņģa čūlu, lai gan par to vīrieši ērtāk jūtas runāt. Skaitļos šī absurdā situācija iezīmējas jo īpaši – 5 miljoniem Amerikas iedzīvotāju ir čūla, turklāt vīriešiem divtik daudz kā sievietēm, bet 38 miljoniem Amerikas iedzīvotāju ir migrēna, savukārt sievietēm trīsreiz vairāk nekā vīriešiem. No iepriekš minētā izriet, ka 3,5 miljoniem vīriešu ir čūla gremošanas traktā, bet 9 miljoniem – migrēna!
9. Tie vīrieši, kuri neārstē savu migrēnu vai pat nav bijuši diagnosticēti, apdraud arī savus bērnus. Aizvien vairāk pētījumu apliecina migrēnas ģenētisko pārmantojamību, tādēļ slēpšanās nepalīdzēs ne sev, ne nākamajām paaudzēm. Ja Tev ir migrēna, pastāv 50% iespēja arī Taviem bērniem kļūt par migrēnas pacientiem; jo agrāk spēsiet aptvert potenciālos draudus, jo mazāka iespēja iedzīvoties hroniskā migrēnā.
10. Deviņi miljoni ir nozīmīgs skaits, runājot par migrēnas pacientu – vīriešu skaitu. Un tas ir tikai Amerikā! Mums kopīgiem spēkiem jāmeklē veidi, kā palīdzēt vīriešiem atklāt savas ciešanas no galvassāpēm un migrēnas. Lai uzlabotu dzīves kvalitāti, nepieciešams iegūt zināšanas un piemērotākos medikamentus, kas spētu vislabāk palīdzēt. Dzīve ar migrēnu – tas ir sarežģīti! Bet ja nekas netiks darīts, cietīs gan vīrietis, gan visi tie, kas viņu mīl un ir apkārt.
Ja Tu esi vīrietis ar biežām galvassāpēm, lūdzu, griezies pie galvassāpju ārsta pēc palīdzības! Tu esi pelnījis gan precīzi uzstādītu diagnozi, gan atbilstošu kvalitatīvu ārstēšanu, lai izbeigtu šo migrēnas sāpju agoniju.
Avots: https://migraineagain.com/men/
Dalies