Nebūs ne darba, ne atpūtas! Rīta migrēna var izjaukt visus dienas plānus pirms tā pat vēl sākusies, bet nākamreiz Tu varētu no tā arī izvairīties, jo zināsi kā.
Viens no visbiežākajiem un nepatīkamākajiem migrēnas modeļiem ir tas, ka Tu aizej vakarā gulēt ar pilnīgi skaidru galvu un labu pašsajūtu, bet pamosties ar negaidītām, visu plānu sagraujošām galvassāpēm. Šis migrēnas veids ir jo īpaši mulsinošs, jo varētu šķist, ka ne naktī, ne iepriekšējā vakarā nav noticis nekas tāds, kas varētu izsaukt tik spēcīgas galvassāpes. Šīm galvassāpēm ir arī ļaunā māsīca - sestdienas sindroms. Protams, ne jūsu, ne mūsu gadījumā runa nav par rītu pēc brīnišķīgas ballītes vai ilgākas pasēdēšanas. Bet no kā tad rodas šīs galvassāpes?
Lai gan vēl joprojām rīta migrēna ir tīta biezā mistērijas miglā, mums ir izdevies atrast vismaz 4 leģitīmas teorijas, kas šo fenomenu izskaidro.
1. Tava miega higiēna nemaz nav tik laba - sabiedrības veselības speciālists Ēriks Metkalfs skaidro: “Migrēnai un miegam ir diezgan skaidras, lai gan sarežģītas savstarpējās attiecības. Gan pārlieku daudz, gan pārlieku maz miega var izsaukt kārtējo migrēnas lēkmi!” Pētījumos noskaidrots, ka 4 no 5 migrēnas slimniekiem ir miega problēmas.
2. Tavas smadzenes izspēlē Yo-Yo efektu - Tavas smadzenes patiesībā ir ļoti gudras un cikliskas. Ja Tu iepriekšējā dienā vai vakarpusē ieņēmi kādus pretsāpju līdzekļus, tie nakts laikā varētu būt jau nodiluši. Ja Tu pamodies plkst. 9 no rīta, bet smadzenes pieprasīja pretsāpju līdzekļus jau plkst. 8, tad pamostoties tās tev atgādinās jo īpaši sāpīgi par aizmirsto.
3. Tu esi iztērējis savus “dabiskos pretsāpju līdzekļus” – dr. Rihards Lībovits ir novērojis: “Rīta agrajās stundās (ap plkst. 4 un 8 no rīta) cilvēka ķermenī ir viszemākais dabisko pretsāpju vielu līmenis. Līdz ar to lielākā daļa galvassāpju – ieskaitot klastera (kūlīšveida) galvassāpes, migrēnu vai galvassāpes, ko izraisījusi pārlieka muskuļu slodze - ir ilgstoši klātesošas, bet visspēcīgākas kļūst tieši līdz ar saules uzlēkšanu.”
4. Tu aizvien centies pārstrādāt vakardienas stresu – dr. E. L. Spīrings, Tuftas Valsts universitātes pārstāvis, uzskata: “Tās galvassāpes, kas parādījās vien no rīta vai pēcpusdienā, visbiežāk ir izraisītas no iepriekšējās dienas saspringumiem un stresiem.” Šo variantu īpaši labi raksturo tās migrēnas, kas parādās ceļojuma/atvaļinājuma pirmajā dienā, jo patiesībā vēl nav pārstrādāta smagās nedēļas informācijas gūzma.
Uz brīdi iedomāsimies, ka mums visiem, kuriem biežāk vai retāk jāsastopas ar rīta migrēnām, strādā visas augstākminētās teorijas. Kā tas varētu izskatīties reālajā dzīvē? Pieņemsim, ka šodien ir otrdiena, intensīva darba diena. Pēc darba Tu atnāc mājās un sāc skatīties vienu pēc otras sava mīļākā seriāla sērijas, pa virsu uzkožot šokolādes cepumus, līdz ar ko aizej gulēt vēlāk - ap pusnakti. Ap plkst. 2 naktī Tu pamosties no spēcīgiem pērkona dārdiem, galu galā no rīta, pēc modinātāja zvana, Tu pamosties un mēģini saprast, vai maz spēsi tikt līdz darbam ar šādām galvassāpēm.
Lūk, kas varētu šādā brīdī notikt tavā personīgajā sāpju kodā - kofeīna deva + slikta miega kvalitāte un neregulārs naktsmiers + zems dabisko pretsāpju vielu līmenis ķermenī + stress darbā + laikapstākļu maiņas = rīta migrēna. Vēl, protams, katram šajā vienādojumā jāpievieno savi izraisītājfaktori, jo migrēnas slimniekiem ir ļoti dažādi faktori, kas kairina viņu migrēnas.
Turklāt nedarīt neko nozīmē vien to, ka vēsture atgriezīsies. Jeb Tev atkal nāksies tikties ar rīta migrēnu!
1. Nekad nenovērtē par zemu sava miega kvalitāti un naktsmiera nozīmību! Mēģini iet gulēt un mosties vienā un tai pašā laikā katru dienu, pat nedēļas nogalēs. Parūpējies, lai Tava guļamistaba ir vēsa, klusa un Tev patīkama. Pirms nakts miera pieraksti visas domas, kas tevi nomāc, lai tās nevajadzētu pārstrādāt visas nakts garumā.
2. Pieraksti vaininiekus un izslēdz tos! Vai Tev ir stress darba konfliktu, neapmaksātu rēķinu vai treniņu dēļ - izveido sarakstu ar to, kas Tevi satrauc. Katru dienu pirms gulētiešanas papildini šo sarakstu, kā arī pieraksti, par ko Tu šodien biji laimīgs, kas Tevi iepriecināja. Ja draugs, darbs vai mājas ir iemesls Tavai garīgās veselības nestabilitātei, Tev vajadzētu apsvērt iespēju uz kādu brīdi izslēgt to no dzīves un tad izvērtēt, kā Tu jūties pēc tam.
3. Izmēģini melatonīnu! Dr. Andrjū Čārlzs, galvassāpju speciālists, saviem pacientiem, kurus nomoka rīta migrēnas, iesaka lietot melatonīnu pirms naktsmiera.
4. Iemācies atrisināt konfliktus mierīgā ceļā! Daži cilvēki mīl konfliktus. Tomēr lielākajai daļai tie pārsvarā sagādā vien galvassāpes. Tev jāizvēlas - vai tos atrisināt, vai izvairīties no tiem -, lai Tavām smadzenēm naktī nebūtu jāmēģina atrisināt tas, kas sen kā jau beidzies.
5. Uzmanies ar kofeīnu! Centies izvairīties no tā pavisam vai vismaz lietot minimāli. Atteikties no kafijas nav viegli, bet to var izdarīt laika gaitā. Galvenais, kas būtu jāatceras, - centies neuzņemt kofeīnu vismaz 6 stundas pirms miega, tas var traucēt naktsmieru.
6. Uzēd vieglu našķi pirms naktsmiera. Bet pārliecinies, ka Tavs našķis nepārvēršas veselā maltītē! Dr. Čārlzs saka: “Mēs saviem pacientiem neiesakām ēst smagas maltītes pirms miega, tomēr vērtīgi ir pamēģināt apēst vieglu našķi un noskaidrot, vai tas palīdz!” Cukura līmeņa krišanās nakts vidū varētu izsaukt migrēnu rīta agrumā.
7. Uzbūvē stresa noturīgu mūri sev visapkārt! Ja Tu jūti izteiktu vēlmi atslābināties, tas ir rādītājs, ka dzīvo stresā. Mūsdienu dzīves ritms paredz daudz stresa pilnus apstākļus ikdienas skrējienā, tādēļ jo īpaši migrēnas pacientiem būtu jāuzmanās un jānodrošinās pret to. Izej vakara pastaigā, dziļi paelpo, parunā ar savu draugu, izsmejies, izmīlies, izspēlējies ar savu suni vai kaķi - dari jebko, kas Tev varētu palīdzēt nomierināties!
8. Pieņem to, ko nespēj kontrolēt! Reizēm tie ir citi cilvēki, laiks, hormonu izmaiņas vai laikapstākļi. Kontrolē to, ko vari, bet liec mierā visu pārējo. Labākais, ko Tu vari darīt, kad nevari kontrolēt nekontrolējamo, ir nokontrolēt citu apstākļu ietekmi.
9. Nekad neaizmirsti par hidratāciju! No rītiem pamosties ar izkaltušu muti, jo nakts laikā esi izelpojis šķidrumu, savukārt dienā uzņemtos dzērienus un ēdienus organisms ir pārstrādājies urīnā. Pat neekstremāla dehidratācija spēj izsaukt rīta migrēnu. Pārliecinies par nepieciešamo ūdens patēriņu un uzraugi to!
Ļoti iespējams, ka dažus no šiem padomiem esi jau ieviesis savā dzīvē. Bet atteikties no kafijas vai stresa pilna darba, kuru Tu tomēr mīli, varētu būt patiešām grūti. Nepadodies! Atceries, ka galvenais ir konsekvence! Pievērs uzmanību tikai vienai pārmaiņai reizē, un neaizmirsti nosvinēt savu progresu!
Avots: https://migraineagain.com/morning-migraine-7-tips-wake-pain-free/
Dalies