Publikācijas

Vai migrēna ar auru?


Negaidītas sāpes sprandā, spēja sajust dīvainas smaržas.. Auras simptomiem ne vienmēr jābūt savādiem redzes traucējumiem, kas atgādina Van Goga gleznas vai arī narkotisko vielu izraisošas reakcijas. 

Ja tev ir migrēna, ir svarīgi saprast, kura veida migrēna tā ir un kā skan tās specifiskā diagnoze. Ir ļoti būtiski ar galvassāpju speciālista, neirologa palīdzību tikt skaidrībā par savas migrēnas precīzu veidu un nosaukumu, lai spētu efektīvi cīnīties pret to.

Dati liecina, ka katrs ceturtais migrēnas pacients sirgst tieši ar šo veidu  - migrēna ar auru. Kā zināt, vai arī tu neesi starp viņiem? Galvenokārt jāizprot visas četras migrēnas fāzes: priekšvēstneši, aura, migrēnas lēkme un atlieku parādības, kas ir kā paģiras, sekojošas uzreiz pēc galvassāpju fāzes.
 

Neizprastā aura – ne tikai redzes defekti

Vai tev jelkad ir nācies domāt, no kurienes gan grāmatā ‘’Alises piedzīvojumi Brīnumzemē’’ ir radušies sarežģītie, īpatnējie un izteikti košie kadri? Jā, grāmatas autors Lūiss Kerols arī bija migrēnas pacients. Un turpinot par Vinsentu Van Gogu - spēcīgi izplūdušās līnijas un spilgti trieptās krāsas patiesībā bija auras mākslas darbi – arī mākslinieks bija viens no migrēnas skartajiem. Tomēr šie un citi piemēri var nepamatoti veidot pieņēmumu, ka auras ir tikai vizuālas. Tomēr citiem aura uzbrūk ar atšķirīgiem simptomiem: taustes, ožas, runas defektiem un citiem fiziskiem vai psihiskiem traucējumiem.

Auras simptomi un tās radītie efekti migrēnas pacientiem variē plašā diapazonā. Daži simptomi mēdz būt gan satraucoši, gan biedējoši, īpaši piedzīvojot tos pirmo reizi. Neskaitāmas reizes tieši šie eksotiskie un savādie vizuālie traucējumi kalpojuši par iedvesmu lielajai mākslai. Tomēr iespējams, ka tev ir migrēna ar auru, tomēr tu nekad neesi piedzīvojis šo auras ietekmi uz redzi.
 

Migrēnas auras simptomi:

Redzes traucējumi: zibšņi, viļņveidīgas līnijas, plankumi, daļēji redzes zudumi, miglošanās, gaismu punkti pāri redzes ainavai, un/vai vienas acs aklums;

Jušanas traucējumi: paaugstināta jutība vai tieši pretēji – pazemināta;

Dzirdes traucējumi: dažādu skaņu (kuru patiesībā nemaz nav) dzirdamība vai dzirdes traucējumi/zudums;

Runas traucējumi: grūtības atrast vārdus un/vai runāt, šļupstēšana;

Ožas traucējumi: dažādu smaržu sajušana, kuras patiesībā nemaz neeksistē;

Fiziskie traucējumi: reiboņi, kustību traucējumi, notirpums vai nejutīgums noteiktā sejas vai ekstremitāšu pusē, kur konkrētajā brīdī attīstās galvassāpes, daļēja paralīze, žagas;

Sāpes: sāpes sprandā;

Psihiskie traucējumi: apjukums, nespēja koncentrēties.
 

Migrēnas auru labāk uztvert kā draudzīgi brīdinošu viesuļvētras sirēnu. Ja tu zināsi, kam pievērst uzmanību un kā atpazīt priekšvēstnešus, iespējams, spēsi pārtraukt šo uzbrukumu vēl pirms būs sākusies nākamā fāze – galvassāpju lēkme. Tas aiztaupīs ne tikai nepatīkamās sāpes, bet ietaupīs arī naudu un, galu galā, laiku, ko veltīt darbam, vaļaspriekam vai attiecību uzturēšanai ar kolēģiem vai mājiniekiem.

Ja arī tev ir nācies piedzīvot šos simptomus un tev šķiet, ka tev varētu būt migrēna ar auru, noteikti nekavējies un piesaki vizīti pie ārsta! Ja tev vēl joprojām ir šaubas, nekautrējies konsultēties par savas migrēnas diagnozi pie galvassāpju ārsta.
 

Avots: https://migraineagain.com/how-to-know-if-you-have-migraine-with-aura/

Kategorijas