Publikācijas

Kā pārlēkt pāri 5 lielākajiem migrēnas slazdiem?


Lai gan migrēnas lēkmes ir iespējams kontrolēt, joprojām 1 miljards cilvēku visā pasaulē to dēļ pazaudē vairākas dienas gadā. Protams, ir liela iespēja, ka šīs dienas tiek zaudētas kādu mums, cilvēkiem, nekontrolējamu faktoru iespaidā, piemēram, gēnu komunikācijā ar migrēnu vai laikapstākļu ietekmē. Un tomēr - ir labi apzināties, kādi ir 5 lielākie migrēnas pacientu slazdi, lai iemācītos, kā visveiksmīgāk no tiem izvairīties. 



Kamēr vien zināms, ka no migrēnas nav iespējams pilnībā atbrīvoties, svarīgi apzināties savus spēcīgākos ieročus šīs cīņas laikā: izturība, pacietība, paškontrole un nedaudz veselīgas skepses, kad nepieciešams.

Ņemot vērā, ka migrēna ir līdz galam neizprasts briesmonis, dažādās vidēs atrodami dažādi mīti un nepatiesības par to. Tādēļ mēs esam identificējuši 5 lielākos slazdus, kuros migrēnas pacienti krīt visbiežāk. (Ticiet mums - daži varēs parakstīties gandrīz zem katra!) Izvairies no tiem un redzēsi, ka vairs nebūs jāatvadās no zaudētajām dienām kā no labā laika Latvijā.
 

1. Iedomāšanās, ka ir izmēģināti visi pasaulē pieejamie migrēnas ārstēšanas paņēmieni

Ir pagājuši 5 - 10 gadi, kuru laikā Tu esi iepazinies ar neskaitāmiem pētījumiem par migrēnu, kā arī pavadījis neskaitāmas stundas vizītēs pie ārstiem un pat vairs necenties skaitīt naudu, kas ir aizgājusi uz migrēnas rēķina. Tu esi noguris no šīs pastāvīgās, bet nekad neuzveicamās cīņas, neviena metode, kas solījusi ilgu un laimīgu dzīvi bez migrēnas, nav palīdzējusi vai noturējusies ilgāk par dažām dienām.

Lamatas šajā gadījumā ir iedomāšanās, ka Tu esi izmēģinājis visas iespējamās ārstēšanās metodes. Vai arī, ka Tavs ārstējošais ārsts/speciālists zina visu. Abi šie apgalvojumi ir nepatiesi.

Bet labās ziņas ir tādas, ka katru dienu ir novērojami uzlabojumi - arvien biežāk starptautiskos semināros tiek prezentēti jauni pētījumi un jaunas ārstniecības metodes, kas sniedz arvien labākus rezultātus migrēnas pacientiem.

Kā no tā izvairīties: nepārstāj meklēt variantus, kas tieši Tev varētu izrādīties vispiemērotākie. Tomēr pirms ķeries pie kārtējās metodes pārbaudīšanas uz savas ādas, pārliecinies par šīs metodes leģitimāti un pētījumiem, kas to apliecinātu. Esi pacietīgs, zinātkārs un pieticīgs! Lasot aizvien vairāk pētījumu un informācijas avotus, Tu kļūsi par labi izglītotu pacientu, kas spēs kontrolēt savas sāpes un ārstēšanos, tomēr nenovērtē par zemu ārstu ieteikumus!
 

2. Nogaidīšana pirms ieņemt kārtējo medikamentu devu

Tev ir apnicis iegādāties medikamentu kalnus, izmaksas nav mazas vai Tev ir bail no tā, ka zāles piesies Tevi pie gultas? Daudzi tieši šo iemeslu dēļ izvēlas nelietot medikamentus. Vai arī lietot tikai tad, kad sāpes absolūti vairs nav paciešamas. Vai nogaidīt, līdz tiksi mājās. Protams, neviens nevēlas braukt vieglā reibumā. 2005. gada pētījums par visbiežāk sastopamajām atbildēm, kāpēc cilvēki izvairās no medikamentu lietošanas bija - “Vēlme pārliecināties, ka tā patiešām ir migrēnas lēkme” (69,7%), kam sekoja “Vēlos lietot medikamentus tikai tad, ja migrēnas lēkmes ir nepanesami spēcīgas” (46,2%). Vairāk kā trešdaļa aptaujāto atklāja, ka viņi uztraucas par blakus efektiem (37,2%) un ka zāles tiek lietotas pārlieku bieži (34,3%). Savukārt 28,7% atzina, ka viņus māc bažas par kļūšanu atkarīgiem no medikamentu lietošanas.

Migrēnas medikamentus vislabāk ir ieņemt pēc iespējas agrāk, kad sāpes ir no 3 līdz 4 ballēm stipras, nevis no 7 līdz 8 (skalā no 1 līdz 10 ballēm), jo, sagaidot pēdējo brīdi, ķermenis tāpat pieprasīs lielāku devu, lai spētu iedarboties un remdētu sāpes, turklāt pats būsi vēl arī nomocīts.

Kā no tā izvairīties: savā pirmās palīdzības maciņā turi pēc iespējas dažādākus medikamentus, iemācies atpazīt savu migrēnu agrīnajā ciklā, kad sāpes vēl ir relatīvi mazas. Pielāgo dažādos medikamentus dažādiem notikumiem, jo migrēnas atšķirsies!
 

3. Medikamentu izmantošana pārlieku lielos apjomos

Interneta vidē ir atrodami bezgala daudz stāsti par cilvēkiem, migrēnas pacientiem, kas ikdienā dzīvo uz migrēnas medikamentiem un pretsāpju zālēm. Diemžēl ne visiem ārsti “uzliek” medikamentu lietošanai kādus limitus. Ne visi ārsti arī ir lietas kursā, cik pretsāpju tabletes tiek nedēļā izdzertas.

Patiesībā - ja Tu nedēļā lieto vairāk kā 3 devas pretsāpju līdzekļu, Tev varētu būt galvassāpes no medikamentu pārdozēšanas. Pretsāpju zāles pārdozēšanas gadījumā nodara pat lielākas sāpes, kad beidzas to ietekme, nevis dara labu, kā tev varētu šķist. Atceries - zāles nav konfektes! Pārdozēšana ne vien apgrūtinās Tevi ar pārdozēšanas galvassāpēm, bet arī nodarīs ļaunu vēderam un aknām, kā arī ļoti retos gadījumos - var pat novest līdz letālam iznākumam.

Kā no tā izvairīties: saprotam, ka ir ļoti grūti pārstāt lietot pretsāpju līdzekļus un paņemt pauzi. Tādēļ sākumā varētu noderēt ārstēšanās metožu un medikamentu variēšana laikā. Ja Tev ir sarežģījumi izrauties no medikamentu un pretsāpju zāļu apburtā loka, lūdz palīdzību ārstiem! Tikai kopā Jūs spēsiet atrast vispiemērotāko un nesāpīgāko atbildi konkrēti Tavam gadījumam.
 

4. Uguns apdzēšana nevis sākotnēja izvairīšanās no tās

Ja Tavā dzīvē nepaiet ne mēnesis, kad Tu varētu atpūsties no migrēnas, ir jāstrādā pie pārmaiņām. Ja ik mēnesi Tev nākas palikt mājās migrēnas dēļ vismaz 3 dienas mēnesī, Tavs ārstējošais ārsts visticamāk izrakstīs medikamentus, kas būs regulāri jālieto, lai izvairītos no pārlieku biežām migrēnas lēkmēm. Diemžēl parasti šie medikamenti vairs nav efektīvi pēc kāda laika, tādēļ pēc brīža jau atkal būs jāskatās acīs jaunām pārmaiņām.

Kā no tā izvairīties: ko arvien biežāk migrēnas pacienti atzīst par tik pat efektīvām metodēm savas labsajūtas saglabāšanai kā zāļu lietošana, ir alternatīvās terapijas, piemēram, joga, pilates, labs miegs, stresa maksimāla reducēšana, sabalansēts uzturs, hidratācija u.c.
 

5. Uzticēšanās čūsku dīdītājiem, kas sola tūlītēju atveseļošanos no migrēnas

Kad atrodamies uz spēku izsīkumu robežas un esam izmisuši, bieži vien vēlamies noticēt jebkuram pretimnācējam, kurš sola atbrīvošanu no ļaunā (migrēnas) un tūlītēju sāpju remdēšanu. Bet esi stiprs! Uzticies tiem, kas piedāvā efektīvas, uz pētījumiem balstītas ārstēšanās metodes, bet bēdz labi tālu prom no tiem, kas piedāvā pilnīgu atveseļošanos!

Vēl joprojām nav atrasts veids, kā pilnībā atbrīvoties no migrēnas. Ja kāds to izdarītu, tad momentā parādītos uz visiem žurnālu vākiem, kā arī tiktu atzīts par Gada cilvēku. Bet šobrīd, kamēr gaidām šī brīnumcilvēka parādīšanos, uzticamies visiem, kas piedāvā palīdzību, NE pilnīgu atveseļošanos!

Kā no tā izvairīties: veselīga skepse ir šobrīd Tava labākā aizsardzība! Turpini eksperimentēt un ieklausīties, neaizmirsti par mājasdarbu izpildi (pētījumu rezultātu analīzi, pārliecināšanos par jaunāko metožu leģitimāti). Ja kāds Tev vēlas pārdot savu labāko migrēnas ārstēšanas metodi, lūdz pēc pierādījumiem! Ja kāds sola izārstēšanu, ieslēdz savu turbo režīmu un skrien prom ātri kā vējš!

Lai nu kā - nezaudē savu optimismu! Un cerības. Pastāv iespēja, ka vēl izaugsi no tām, ja vien esi bērns, sieviete menopauzes vecumā vai vīrietis!

Un nejūties muļķīgi, ja ir jau vairākkārt nācies rāpties ārā no augstākminētajiem slazdiem. Gandrīz katrs no migrēnas pacientiem ir ar nobrāztām delnām, jo ir to pieredzējis. Tas ir tikai normāli! Imunitātes perfekcija (nekad neslimošana) nav normāla! Jo esam tikai cilvēki. Un neviens no mums nav perfekts. :)
 

Avots: https://migraineagain.com/big-migraine-mistakes-you-cant-afford-to-make/

Kategorijas