Publikācijas

Kā palīdzēt bērnam cīnīties ar migrēnu, sēžot skolas solā


Šis ir kādas mātes personīgās pieredzes stāsts, kurā viņa dalās ar vērtīgiem padomiem un informāciju par bērna migrēnu un veidiem, kā viņam palīdzēt labāk justies skolā.

Jauns mācību gads nāk ar jauniem izaicinājumiem un ir īpaši skarbs pret tām ģimenēm, kurām dzīvē nākas žonglēt kā ar skolas, tā migrēnas prasībām. Iespējams, ka arī Tavā ģimenē turpmākos mēnešus līdz vasaras brīvlaikam aktuālākais jautājums būs - kā palīdzēt savam bērnam izložņāt ikdienas džungļus, kur brikšņus vij skola, kamēr aiz stūra glūn migrēnas ļauno acu pāris.

“Es esmu personīgi pazīstama ar izaicinājumu pilno dzīvesveidu, kādu zina ģimenes, kurās bērns cieš no migrēnas. Ne tikai mans 14-gadīgais pusaudzis četrus gadus atpakaļ tika diagnosticēts ar biežām vēdera sāpēm un hronisko migrēnu, arī es pati esmu spiesta sadzīvot ar šo komplekso neiroloģisko slimību jau trešo desmitgadi. Man tika diagnosticēta migrēna ar auru, migrēna bez auras, vestibulārā migrēna, kā arī hroniskā migrēna,” dalās savā pieredzē māte.

Ja Tavs bērns cieš no migrēnas, vismazāk Tu vēlēsies atrast līdzņemamajā pusdienu kastītē paniskas bailes no migrēnas skolā. Līdz ar ko padomi, ko izlasīsi šajā rakstā, varētu Tev lieti noderēt. Tu vēlēsies sagatavot plānu ar stratēģiskiem pieturpunktiem, kas turpmāko 9 mēnešu laikā palīdzēs piekopt mierpilnu dzīvesveidu ar niecīgu migrēnas klātbūtni.
 

Atgriezieties savā ikdienas rutīnā jau pirms skolas sākuma

Kā pēc brīvdienām, tā nedēļas nogalē centies dabūt savu skolēnu gultā laicīgāk, tāpat modini no rīta - līdzīgi kā skolas rutīna to pieprasa. Gan pieaugušie, gan bērni, kas ikdienā cieš no migrēnas, ir īpaši jutīgi pret nakts miera izmaiņām. Tādēļ laicīga ģimenes uzstādīšana uz rutīnas sliedēm var palīdzēt doties ceļojumā bez liekā pasažiera - migrēnas.
 

Sagatavojieties nākamajai skolas dienai laicīgi

Palīdzi savam bērnam vai pusaudzim jau laicīgi sagatavot nākamās dienas drēbes, lai no rīta varētu izbēgt no visa darīšanas pēdējā brīdī. Ja tiek piedzīvotas pirms migrēnas pazīmes, piemēram, reiboņi, koncentrēšanās spēju pasliktināšanās vai pastiprināts nogurums, atrunāts komunikācijas plāns būs tieši laikā. Pārrunājiet savas atbildības un pārlieciniet savu bērnu, ka parūpēsieties par komunikāciju ar mācību iestādi un skolotājiem. Skolēnam šajās dienās nebūtu jāuztraucas par skolas apmeklējumu un iekavēto vielu. Turieties pie plāna (skatīt zemāk), lai spētu vienoties ar bērnu un mācību iestādi par iekavētās vielas apgūšanu pašmācības ceļā.
 

Sagatavojiet savu veiksmes plānu “Migrēna skolā’’

Tava bērna plānam būtu jābūt individuāli piemērotam, kas atbilstu viņa specifiskajiem simptomiem, kairinājumiem, lēkmju biežumiem un citām vajadzībām. Kā arī tam jābūt pārrunātam ar visām iesaistītajām pusēm. Vienojieties ar mācību pārzini vai direktoru par plāna izpildi, pienākumiem un tiesībām.
 

Veiksmes plāns “Migrēna skolā”

Šis plāns patiesībā ir informatīvs dokuments ar atrunātiem punktiem par pamatotām vajadzībām, piemēram, pielāgojumiem vidē vai iespējamām vides maiņām, papildu laiku projektu un mājasdarbu nodošanas termiņos, iecietību pret skolas kavējumiem. Vislabākais ir sākotnēji pārrunāt šo plānu ar bērna neirologu, tad pašu bērnu un visbeidzot ar mācību iestādes pārstāvi. Ir labi būt gataviem! Gataviem pat tādā gadījumā, ja bērna veselība neuzlabojas. Ilgtermiņa plāns par migrēnu skolā ļaus jums izvairīties no nevajadzīgiem stresiem ikdienā.
 

1. Pārrunājiet šī plāna punktus ar skolotājiem

Ja Tavs bērns mācās pamatskolā vai vidusskolā, pārliecinies, ka Tev ir pieejams viņa stundu saraksts. Noskaidro nozīmīgākos kontakttālruņus un turi roku uz pulsa, lai mācību iestādē vienmēr ir kāds, kurš ir lietas kursā par migrēnu, tās klātbūtnē nepieciešamo un sekojošām rīcībām. Turklāt glabāt šī drukāto versiju vienmēr ir laba ideja. Ja ir iespējams, pārliecinies, ka skolotāji ir pietiekami izglītoti par migrēnas prasībām, lai izvairītos no nevēlamiem pārpratumiem un varētu nodibināt abpusējas sapratnes un cieņas pilnas attiecības.
 

2. Ja Tavam bērnam nepieciešami migrēnas medikamenti, turi tos gatavībā

Sagatavo drukātas instrukcijas par medikamentu pareizu lietošanu un piedāvā tās mācību pārstāvjiem un skolas medmāsai. Daudzi bērni, kas cieš no migrēnas, saņem mediķu izrakstītas recepšu zāles vai ārstējas ar alternatīvām metodēm (ledus maisiņi, ausu aizbāžņi, saulesbrilles utt.). Pat ja Tavs bērns ir pietiekami liels, lai atpazītu migrēnas tuvošanās pazīmes un zinātu, kā turpmāk pareizi rīkoties, skola varētu vēlēties saņemt rakstiskas instrukcijas un to apstiprinājumu. Turklāt rakstiskās instrukcijas nodrošinās migrēnas ārstēšanu jau no pirmo simptomu pazīmēm. Tas samazinās migrēnas lēkmes spēku vai pat veiksmīgi pārtrauks migrēnas lēkmi pusvārdā.
 

3. Ja Tavs bērns ir jauns, iemāci viņam izmantot attiecīgā vecuma sāpju skalu

Izprast sāpju līmeni migrēnas lēkmes pašā karstumā ir sarežģīti pat pieaugušiem pacientiem, bet bērniem jo īpaši. Ja nepieciešams, izstrādā sāpju skalu ar krāsainu smaidiņu palīdzību, kas būtu viegli izkrāsojami vai kā citādi atzīmējami. Sāpju līmenim atbilstošo smaidiņu uzlīmē uz medikamentu iepakojumiem. Šāda sistēma palīdzēs vieglāk noorientēties piemērotāko medikamentu lietojumā gan pašam bērnam, gan arī skolas darbiniekiem.
 

4. Atbalsts ir visnozīmīgākā veiksmes atslēga

Vissvarīgākais, ko mēs savā ģimenē esam iemācījušies par sadzīvi ar migrēnu, ir izpratne un neizmērojamā atbalsta sistēma no visiem ģimenes locekļiem. Migrēna būtiski ietekmē visu ģimeni, ne tikai pašus migrēnas pacientus, tamdēļ ir ļoti svarīgi izprast otra veselību un vajadzības.

Vislabākais, kā palīdzēt bērnam, kuram ir vizuāli neredzama slimība, ir atgādināt, ka viņam ir morāls atbalsts ne tikai ģimenē, bet arī mācību iestādē. Cīnīties ar migrēnu skolas solā nav nekas vienkāršs vai patīkams, bet Tavam bērnam būs vieglāk ar to tikt galā bez milzīgā stresa un spiediena no apkārtējo neizpratnes. Bērnam svarīgākais ir sajust, ka viņa aizmugurei ir spēcīga atbalsta sistēma, kas palīdzēs noturēties kājās pat pēc visspēcīgākajiem migrēnas sitieniem.
 

Avots: https://migraineagain.com/migraine-at-school/
 

Ja ir nepieciešama konsultācija pie neirologa, mēs aicinām pierakstīties pie mūsu centra 
bērnu neiroloģes dr. Signes Šetleres. 

Kategorijas