Publikācijas

Vislabākie veidi, kā dabiskā ceļā atbrīvoties no migrēnām

 

Kad ārstam vairs nav ideju, kā palīdzēt tikt galā ar uzmācīgajām migrēnas lēkmēm, ir pienācis laiks alternatīvām! Ir vairāk, nekā 200 pētījumu, kas balstīti dabiskās un alternatīvās ārstēšanas metodēs. Turklāt pastāv diezgan liela iespējamība, ka Tavs ārstējošais ārsts nav spējīgs vienas vizītes laikā ieteikt kaut pusi no visām zināmajām metodēm.

Kādēļ cilvēki meklē dabiskus risinājums cīņai pret migrēnu?

Cilvēki meklē dabiskus risinājumus dažādu motivāciju dēļ, tai skaitā:

  • Interesējoties par dabiskāku, organiskāku pieeju veselības aprūpei;
  • Ciešot no dažādu recepšu zāļu blakusparādībām;
  • Drošības apsvērumu dēļ, esot grūtniecībā vai reproduktīvā vecumā;
  • Jo līdzšinējās metodes vai apstākļi pieviļ;
  • Lielākā daļa ārsta ieteikto terapiju nav izrādījušās efektīvas.

Pat ja Tavs ārstējošais ārsts nezina par visām alternatīvajām metodēm, par kurām esi guvis informāciju internetā, ir nepieciešams pārrunāt tās ar savu ārstu pirms jaunas terapijas uzsākšanas. Daudziem ģimenes ārstiem nav vislabāko zināšanu galvassāpju ārstēšanā, kas ir ironiski, protams, jo pēc Valsts Veselības organizācijas datiem migrēna ir trešā ‘paralizējošākā’ slimība visā pasaulē. Neskatoties uz to, ka lielākoties medicīnas izglītībā ārsti netiek apmācīti vispār vai ļoti limitētos apmēros par migrēnu un galvassāpju iespējamām ārstēšanas metodēm, ārsti tomēr zina labāk, kuras terapijas var Tev palīdzēt, bet kuras, gluži pretēji, kaitēt, jo izprot organisma uzbūvi un funkcionēšanu!

Kādēļ ārsti ne pārāk iesaka alternatīvās terapijas?

Galvenokārt iemesli, kādēļ Tavs ārsts primāri neieteiks alternatīvās terapijas metodes, ir drošība un ieradumi. Dr. Andrea Hariota, galvassāpju speciāliste Brighamas un Bostonas Sieviešu slimnīcā, savā 2017. gada intervijā iekš Pasaules migrēnas samita komentē: „Mums ir pieredze darbā ar farmaceitiskām terapijām, tādēļ arī pazīstam un izmantojam tās vislabāk.”

Pat tādiem galvassāpju speciālistiem kā dr. Hariotai, kuriem ir iespēja apmeklēt alternatīvo terapiju sesijas ikgadējā Amerikas Galvassāpju sabiedrības Zinātniskajā konferencē, ir pieaugošas bažas par šo metožu drošību. Viņa uzskata, ka kopumā farmaceitiskajām terapijām ir daudz labāki pierādījumi nekā dažādiem alternatīvo metožu medikamentiem un uztura bagātinātājiem. Dr. Hariota paskaidro: “Šobrīd esam nedaudz labāk informēti par uztura bagātinātāju efektivitātes rādītājiem un dozēšanu, nedaudz vairāk zinām to likumdošanu un pašu saturu, tomēr tikpat kā neko nezinām par paša medikamenta sastāvdaļām, kad tie tiek izsniegti pircējam. Īpaši, ja tie tiek iegādāti zem letes.”

Uztura bagātinātāji ir tikai viens no neskaitāmiem alternatīvo terapiju veidiem, kas atspoguļoti Amerikas Neiroloģijas akadēmijas un Amerikas Galvassāpju biedrības izdotajās 2016. gada vadlīnijās par ieteicamajiem papildterapiju ārstēšanas veidiem.

Visefektīvākās alternatīvās terapijas

*Terapijas, ko oficiāli apstiprinājusi Amerikas Neiroloģijas akadēmija un Amerikas Galvassāpju biedrība.

Tiks aplūkotas tās terapijas, ko iesaka augstāk minētās institūcijas, bet pēc tam tās terapijas, kas ieguvušas plašu atpazīstamību un tiek bieži izmantotas starp cilvēkiem ar galvassāpēm un migrēnām.

  • Riboflavīns (B2 vitamīns): vitamīns ar vidēji augstiem pierādījumiem migrēnu novēršanā un ārstēšanā. Ārsts Ričards Liptons to reiz nosauca par lielisku bezmaksas brīnumlīdzekli, jo šie vitamīni pārsvarā ir viegli pieejami un lēti, turklāt, kas nav mazsvarīgi, pilnīgi droši!
  • Magnijs: minerāls ar vidēji augstiem pierādījumiem migrēnu ārstēšanā, lielākoties rekomendēts mutvārdu saziņā kā palīgs lēkmju novēršanā. Magniju var absorbēt caur ādu, izbaudot sāļu vannas, vai ar eksotisku kremu palīdzību. Dažās slimnīcās Amerikā piekopj magnija IV injekciju politiku reizēs, kad parādās migrēnas ārkārtas situācijas.
  • Meiteņu Zeltpīpenes: augs ar vidējiem pierādījumiem migrēnu novēršanas terapijās. Pieejams kā šķidrums uzlejamu tēju vai kapsulu veidā, ko jādzer ik dienu, kopš parādās pirmās migrēnas pazīmes.
  • Tūsklapes: augs ar augstiem pierādījumiem migrēnu novēršanas terapijās. Šis augs gan, acīmredzot, nav pārāk populārs Latvijā, pie kam agrāk tam bija diezgan pretrunīga slava, bet šobrīd - pierādīts esam uzticams un augstvērtīgs augs.

Citas populāras alternatīvās metodes, kas nebija apskatītas Amerikas Neiroloģijas akadēmijas un Amerikas Galvassāpju biedrības izdotajās vadlīnijās.

Neskaitāmām alternatīvām terapijām ir pieejami intriģējoši pētījumu par to rezultativitāti, tomēr alternatīvām metodēm nekad netiks piešķirta tāda pati uzmanība kā farmaceitiskām - ar dubultakliem, placebo efekta pētījumiem. Tomēr daudzus cilvēkus uzrunā tieši šīs metodes. Kāpēc? Jāsāk jau ar to, ka šiem ne-medicīniskajiem medikamentiem ir zems blakusefektu profils.

  • Aukstuma terapija: sākot ar aukstuma maisiņiem un migrēnu cepurēm līdz īpašiem mehānismiem, kas ģenerē aukstu gaisu cirkulēšanu un novadīšanu līdz pie ķermeņa piestiprināmiem uzlikņiem vai caurulītēm, piemēram, kā tas ir krioterapijā. Aukstuma terapija ir neiedomājami populāra tās ekonomisko īpašību dēļ. Lai pierakstītos uz krioterapiju pie fizioterapeita, spiediet šeit.
  • Mentoss un piparmētra: vēsinošā sajūta no mentola kremiem ir glābusi daudzus cilvēkus, īpaši jau agrīnās migrēnas stadijās. Pēdējās desmitgades laikā vien ir bijuši 4 veiksmīgi pētījumi, kas analizēja piparmētras ietekmi uz migrēnu. To var arī ieelpot, sūkāt kā ledeni vai dzert kā tēju.
  • Punkcija (jeb pārduršana): mazākā augšējā auss skrimšļa punkcija ir jaunākā no terapijām, ko daudzi ir izmēģinājuši cīņā ar migrēnas uzbrukumiem. Ēnas puse šai terapijai ir drošība, klīnisku pētījumu trūkums un pārāk lielais infektiozu injekciju vietu ziņojumu skaits.
  • Akupunktūra un akupresūra: Akupunktūra pēc senās ķīniešu medicīnas prakses ir adatas ievietošana virsādā galveno meridiānu garumā. Nesenā meta analīze norādīja, ka akupunktūra palīdzējusi līdz pat 50% migrēnas uzbrukumu gadījumos - tikpat labi vai pat labāki rezultāti nekā lielākajai daļai recepšu terapiju. Akupresūra uzrādījusi līdzīgi spīdošus rezultātus, identificējot vismaz 8 punktus ķermenī, kuru izspaidīšana palīdz novērst migrēnas lēkmes. Lai pierakstītos uz akupunktūru pie ārsta, spiediet šeit.
  • Skābekļa terapija: skābekļa ieelpošanas terapija ir pētīta jau kopš 1939. gada, kur tika novērotas vairākas potenciālas datu līknes, tomēr konkrētu pierādījumu migrēnas ārstēšanā nav. Migrēnas pacientiem tā tāpat šķiet pievilcīga, jo šai terapijai nav novēroti blakusefekti.
  • Ingvers: šis Āzijas augs tiek bieži pielietots, lai mazinātu sliktu dūšu. Kādā pētījumā pat tika konstatēts, ka ingvers uzrādījis tikpat efektīvus rādītājus kā sumatritāns. Un bez blakusefektiem!

Tā iemesla dēļ, ka alternatīvās metodes visbiežāk nav oficiāli regulētas un līdz ar to arī maz pētītas, ir svarīgi pārrunāt jebkuru no šīm terapijām ar ārstējošo ārstu. Ārsts ar savu pieredzi var Tev ietaupīt daudz laika un lieku pūļu, izmēģinot dažādas alternatīvās metodes, kas Tev nederētu vai pat, iespējami, nodarītu kādu kaitējumu.

Jā, tieši tad, kad šķita - vairs citu iespēju nav… Atceries, vienmēr saglabā ticību!

Avots: https://migraineagain.com/natural-ways-to-get-rid-of-migraines/

Kategorijas