Publikācijas

Kā ceļot ar migrēnu?


Nedaudz vairāk plānošanas un elastības, un arī Tu varēsi ceļot bez liekiem uztraukumiem!

Iepriekšējā vasarā es attapos sirreālā situācija - biju maza kalnu ciematiņa pasta filiālē, kur nepacietīgi gaidīju savu paciņu. Tas bija mana ceļojuma, ja ne pat dzīvības glābiņš. Ciemats bija tik mazs, ka, godīgi sakot, es jau lēnām sāku noticēt, ka gaidu poniju ekspresi. Spēju iztēloties, kā man klāt piejāj puisis zirga mugurā, es strauji metos viņam klāt un izrakņāju visas seglu kabatas, cenšoties atrast savu paciņu.

Pēc 11 gadiem, sirgstot ar hronisku migrēnu, es šo to zinu par sāpēm un zālēm. Sāpes šķiet nebeidzamas, turpretī medicīnai ir limiti. Katram triptānam - jebkura migrēnas glābiņa zelta sastāvdaļa - ir vismaz divi ierobežojumi. Pirmkārt, apdrošināšanas kompānijas sedz tikai limitētu devu mēnesī. Otrkārt, ārsti stingri iesaka nelietot pretsāpju līdzekļus biežāk kā trīs reizes nedēļā. Ja lietosi vairāk, ir liela iespēja, ka nokļūsi tajā īpašajā vietā, sauktā arī par “atpakaļmetienu”!

Ceļošana ar migrēnu pieprasa mūsu miglainajām smadzenēm noskaidrošanos un rūpīgu plānošanu

Mēs ātri vien iemācāmies domāt divus soļus uz priekšu, vienmēr līdzi ņemot maģiskos pilienus vai tabletes, piefiksējot izlietoto apjomu dienasgrāmatā, lai zinātu, kad varēs pasūtīt jaunu devu. Ceļojums ir īsts izaicinājums - tur Tev jāspēj domāt 10, nevis tikai 2 soļus uz priekšu! Turklāt migrēna jau nav vienīgais, kas ceļojuma laikā pieprasa uzmanību, tāpēc ir pavisam viegli (un absolūti normāli) pārrēķināties, sajaukt vai aizmirst pat diezgan svarīgas lietas.

Kad mēs gatavojāmies šim ceļojumam, es, protams, uzpildīju savas triptānu rezerves, labi apzinoties, ka tie man būs esenciāli ceļojuma gaitā. Un tomēr - pēc dažām dienām es sapratu, ka mani krājumi ir izsīkuši, esmu muļķīgi pārrēķinājusies ar dienu skaitu un tagad palikusi bešā. Maigi izsakoties, biju pamatīgi kļūdījusies. Apdrošināšanas kompānija netaisījās maksāt par zālēm, ar ko pietiktu 25 dienām, atstājot mani neapskaužamā situācijā. Man bija vien divas izvēles iespējas:

  1. Opcija - samaksāt no saviem personīgajiem līdzekļiem 176 dolārus (aptuveni 159 eiro), lai iegādātos vien trīs tabletes.
  2. Opcija - piezvanīt uz mājām un palūgt draugam, kuram uzticēju sava mājokļa atslēgas, lai viņš vārdā pameklē vannas istabā medikamentus un pēcāk tos nogādā man. 

Izlēmu par labu otrajam variantam. Lūk, tā arī es nonācu tajā nelielajā pasta filiālītē. Piespiedusi pie krūtīm savu tikko saņemto paciņu ar maģiskajiem pilieniem, sajutos nedaudz kā noziedzniece. Vai es izlietoju visu medikamentu? Nē, biju ļoti uzmanīga, lai nepārdozētu. Vai es jutos labāk, apzinoties, ka man ir vairāk medikamentu, nekā nepieciešams? Jā, protams! Vai zāles glāba ceļojumu? Gandrīz pilnībā, jā!

8 ieteikumi mazāk sāpīgiem ceļojumiem ar migrēnu

Ceļojumi atšķiras tiem, kas cieš no hroniskas migrēnas. Kamēr mēs vēlamies izbēgt no ikdienas problēmām tik pat ļoti, cik pārējie mums visapkārt, mēs nevaram aizbēgt no migrēnām. Lai gan pilnībā bez-sāpju ceļojumu nav iespējams garantēt, pilnīgi noteikti ir vērts ieguldīt savu laiku sagatavošanās procesā.

Protams, var nedarīt itin neko, bet var arī doties ceļojumā ar rīcības plānu, lai to nepieciešamības gadījumā varētu izmantot problēmsituāciju risināšanā, piemēram, sāpju novēršanai vismaz tiktāl, lai spētu baudīt piedzīvojumu. 

  1. Pieņem, ka migrēnas mokas nevarēsi atstāt mājās aiz aizslēgtām durvīm. Migrēna tev sekos kā kaitinoši dīcošs ods siltā vasaras naktī - aha, pat zem segas. Nav nozīmes, cik skaidri esi sevi vizualizējis laiski guļam baltu smilšu pludmalē vai rāpjoties tuvējā palmā pakaļ kokosriekstiem.
  2. Sagatavo rezerves savam glābējmaciņam - gan tās, kas priekšlaicīgi novērsīs migrēnas lēkmi, gan tās, kas glābs jau izmisuma brīdī. Savāc savas pudelītes, kastītes vai maciņus. Paņem recepti un pieraksti aptieku telefonu numurus. Šajā gadījumā - jo vairāk, jo labāk!
  3. Necenties uzsākt medikamentu diētu, kamēr esi atpūtā. Nemet zāles pār plecu, līdzko izej pa mājas durvīm! Pēkšņa atturēšanās no zālēm var nodarīt vien skādi, jo organisms pie šādas reakcijas nav pieradis. Atpūta no darba ne vienmēr nozīmē atpūtu no migrēnas un medikamentiem!
  4. Ja tev nepieciešama neatliekama vai ārpus-pakalpojuma-sniegšanas-zonas palīdzība, vispirms piezvani! Piezvani savai apdrošināšanas kompānijai un noskaidro, cik daudz tu vari no viņiem sagaidīt, kāda ir viņu izdevumu segšanas politika u.t.t. Reiz es sazvanīju savas organizācijas medmāsu vien desmitajā migrēnas lēkmē, bet beigās izrādījās, ka viņi jebkurā gadījumā būtu seguši visu periodu, un man nebūtu nemaz vajadzējis tik ilgi ciesties līdz palīdzības lūgšanai.
  5. Esi gatavs novērst tev zināmos izraisītājfaktorus, piemēram, spožas gaismas ietekmi. Neatkarīgi no transportlīdzekļa, ar ko izvēlēsies pārvietoties lidmašīnu, vilcienu vai automašīnu - parūpējies, lai tev līdzi būtu cepure, saulesbrilles, acu maska vai jebkas cits, kas tev palīdz cīņā ar spožu gaismu. Neļaujies pārāk augstai pašapziņai vai bailēm, ko citi par tevi padomās, sevi novest pie gaismas izraisītas migrēnas!
  6. Cik vien iespējams, pieturies pie sava režīma. Ja nogurums mācas virsū, nedodies kārtējā ekskursijā, bet tā vietā aizej “atpūtināt muguru”, veic atslābinošus vingrojumus (piemēram, jogu), ieturi biežas maltītes kaut vai ik pa 3 stundām, ja tev tas strādā vislabāk! Neļaujies bailēm par labierīcību neesamību vai to slikto stāvokli tevi atturēt no ūdens uzņemšanas! Ieklausies sevī un uzticies savam rīcības plānam - tas ir tik pat būtiski, kā ielikt līdzi pretsāpju zāles!
  7. Neizliecies, ka viss ir kārtībā, ja tā nav! Tavai ģimenei un draugiem vajadzētu zināt, ka migrēnu nevar izdresēt kā tādu sunīti; tā uzklups, kad vien tai labpatiks! Ja tēlosi, ka jūties labi, viņi cerēs uz tavu līdzdalību gan saullēkta sagaidīšanas pārgājienā, gan vakara mohito ballītē. Ja tavs ķermenis nav tam gatavs, zaudētājos neizbēgami paliksi tikai tu pats.
  8. Atrodi veidu, kā izbaudīt ceļojumu vislabākajā iespējamā veidā! Kad mana rīta migrēna pēdējā ceļojumā nepārgāja līdz pat nakts vidum, mums bija jāatceļ mūsu plāni par iebraukšanu kalnos. Lai arī cik ļoti es vēlējos doties, nebiju izkustināma no gultas. Toties nakts piķa melnajā tumsā kopā ar vīru izgājām uz balkona, lai vērota Piena Ceļa nepārspējamo izrādi. Mums varbūt nācās upurēt elpu aizraujošus kalnu skatus, toties mierinājuma balvā ieguvām dvēseli aizgrābjošu zvaigžņotu debesjumu!

Avots: https://migraineagain.com/how-to-travel-with-migraine/

Kategorijas