Publikācijas

Vai skola var būt priekšnosacījums bērnu migrēnai?

Jā, arī bērniem var būt migrēna. Lai gan bērniem tās ir krietni mazāk izplatītas, tomēr galvassāpes var būt viens no tuvojošās migrēnas indikatoriem. Pētījumi apstiprina, ka “atpakaļ uz skolu” un “gatavojamies 1. septembrim” ir zvans ne tikai uz skolas solu, bet arī uz vienu no ražīgākajiem bērnu migrēnas laikiem!

Viens no 10 skolēniem slimo ar migrēnu - tā apliecina Lielbritānijas bezpeļņas organizācija Migraine Trust. “Atpakaļ uz skolu” laiks ir saistīts ar dienas režīma maiņu, stresu, atgriešanos rutīnā, mazāk miega, iespējams, arī dehidratāciju un karstumu, kas novārdzina ķermeni, bērniem visas dienas garumā atrodoties ārpus telpām un cenšoties vēl noķert vasaru aiz astes gala. Karstums gan Latvijas vasarām vairs nav tik izteikts…

“Kad mēs runājam ar ģimenēm, kurās bērni cieš no migrēnas, visbiežāk dzirdētā atbilde ir, ka galvassāpes pastiprinās tieši skolas laikā”, stāsta Anna Pakalnis, medicīnas doktore, galvenā pētniece un neiroloģe, kā arī Neišonvaidas Bērnu slimnīcas Galvassāpju klīnikas direktore, “Tādēļ mēs izlēmām pārbaudīt šo populāro faktu uzņemšanas nodaļā un noskaidrot, vai un kādas ir sezonālās svārstības migrēnas pacientiem Bērnu slimnīcā.”

Citējot preses relīzi:

Pētījums, ko sagatavoja daktere Pakalnis un viņas kolēģis, arī neirologs, Džeofrijs Heijers, ir retrospektīvs 1300 uzņemšanas nodaļas klīnisko gadījumu apkopojums no 2010. līdz 2014. gadam. Rezultāti apstiprināja, ka uzņemšanas nodaļu migrēnas pacienti “gāž no kājām” sezonāli un, no tiesas, rudens periods ir viens no karstākajiem laikiem migrēnas pacientiem vecumā no 5 līdz 18 gadiem!

“Visbiežāk galvassāpes novērojamas zēniem vecuma posmā no 5 līdz 9 gadiem, vēlāk tās mazinās,” komentē dr.Pakalnis, “Savukārt, meitenēm migrēnas visbiežāk sākas pubertātes vecumā un, diemžēl, nereti mēdz saglabāties arī pieaugušā vecumā”.

Ir divu veidu galvassāpes, ar ko bērni visbiežāk saskaras - spriedzes galvassāpes un migrēna. Kamēr migrēna ir retāk sastopama bērniem, salīdzinot ar pieaugušajiem, tā pret mazajiem sāpju ziņā ir daudzkārt nežēlīgāka! Migrēna bieži vien izpaužas kopā ar dažādiem blakus simptomiem - sliktu dūšu, reiboņiem, īpašu jūtīgumu uz gaismu, troksni un smaržām.

Turpretī tā saukto spriedzes galvassāpju mēraukla ir spiediens galvvidū, ar ko bērni var sadzīvot - turpināt mācību dienu, piedalīties ārpusskolas aktivitātēs vai rotaļās ar draugiem. Spītējot diskomfortam, bērni spēj ignorēt šo galvassāpju veidu.

Ārsti migrēnu un citu galvassāpju popularitātes pieaugumu rudens mēnešos saista ar akadēmiska rakstura stresu, režīma maiņu un ārpusskolas aktivitāšu pieaugumu. Starpcitu, pie eksistējošiem, bet ne tik bieži sastopamiem izraisītājfaktoriem var minēt arī miega badu, ēdienreižu izlaišanu, nepietiekama hidratāciju (nepietiekamā daudzumā uzņemta ūdens dienas norma), pārāk maz fizisko aktivitāšu, pārāk lielas kofeīna devas un laiku, kas tiek pavadīts pie zilās gaismas ekrāniem (t.i., telefoniem, datoriem, planšetēm u.c.).

Palīdzi savam bērnam ar migrēnu

Arī šis pētījums atbalsta citos pētījumos atklātos, visefektīvākos paņēmienus, kas noder cīņai pret migrēnas lēkmēm, kas spēj samazināt pieaugušo migrēnas rētas. Nav grūti noticēt, bet fakts - viss tas, kas atzīts par labu esam pieaugušajiem, darbojas arī ar bērniem, kurus nomoka tā pati kaite! Hovards Džeikobs, Neišonvaidas Bērnu slimnīcas bērnu galvassāpju speciālists atklāj pārbaudītas vērtības: “Pārliecinieties, ka Jūsu bērns uzņem pietiekami daudz šķidruma - īpaši jau karstās dienās. Kad ārā paliek silti, Jūsu bērna organisms palēnām sāk izžūt un, ja ūdens netiek uzņemts pietiekošā daudzumā, tad galvassāpes ir garantētas! Noteikti jāpārliecinās, ka bērns kārtīgi paēd un uzņem sev nepieciešamās uzturvielas. Ja Jums ir aizdomas, ka bērns miegam veltam pārāk maz stundas, dariet visu, lai panāktu pretējo! Tam vajadzētu palīdzēt. Protams, ir neiespējami paredzēt, vai visi uzskaitītie faktori palīdzēs izsprukt no migrēnas pilnīgi neskartiem, tomēr šo pāris principu ievērošana noteikti nenāks nevienam par ļaunu!", ir pārliecināts H.Džeikobs. 
 

Avots: https://migraineagain.com/migraines-headaches-in-children/?utm_source=push&utm_medium=notifications&utm_campaign=onesignal

Kategorijas