Publikācijas

Triptāni - vai brīnumtabletes un kā tās pareizi lietot?

Dr. Linda Zvaune(Neiroloģe, sāpju ārste)

Triptānu grupas medikamenti ir specifiski migrēnas lēkmes kupējoši medikamenti. Triptāni neārstē migrēnu, bet tikai akūtu migrēnas lēkmi. Tie nav stiprāki pretsāpju medikamenti, kā reizēm tiek maldīgi uzskatīts. To darbības mehānisms ir pavisam citādāks, un tie nav efektīvi citu galvassāpju gadījumos, izņemot ļoti spēcīgās grupālās jeb cluster galvassāpes, kad triptānus lieto deguna aerosola vai zemādas injekciju veidā, lai tie maksimāli ātri spētu iedarboties. Triptāni migrēnas ārstēšanā ir pazīstami tikai pēdējos 30 gadus, iepriekš tika izmantoti medikamenti, kas sintezēti no melnā rudzu grauda – ergotamīni, bet to lietošanu ierobežo blakusparādības. 

Triptāni nav brīnumtabletes, tie neizārstē migrēnu pavisam, kā arī nespēj apstādināt migrēnas auru. Ne visiem migrēnas pacientiem triptānu iedarbība ir 100% efektīva, taču tie ļauj veiksmīgāk kontrolēt migrēnas lēkmi, kas, savukārt, var aizkavēt nākamās lēkmes parādīšanos. Triptānu lietošana ik dienu sniedz atvieglojumu miljoniem migrēnas pacientu visā pasaulē, jo tie spēj apturēt migrēnas lēkmi 30 līdz 90 minūšu laikā. Tās ir izglābtas stundas un  dienas, ko migrēnas pacients būtu zaudējis no savas dzīves, pavadot sāpēs un diskomfortā, kas rezultējas ar nespēju strādāt, iesaistīties ikdienas aktivitātēs un ģimenes dzīvē. Neārstēta migrēnas lēkme var ieilgt līdz pat 3 dienām. Neefektīvi kontrolētas lēkmes ir viens no riska faktoriem, kas var veicināt  aizvien biežāku lēkmju parādīšanos vai to transformēšanos hroniskā formā.

Kādā veidā triptāni spēj ietekmēt akūtu migrēnas lēkmi?

Galvenais to iedarbības mehānisms ir selektīva galvas smadzeņu apvalka asinsvadu sašaurināšana. Selektīva nozīmē, ka netiek ietekmēta asins cirkulācija smadzenēs un pārējā ķermenī, bet iedarbība pārsvarā ir tikai uz galvas smadzeņu asinsvadiem. Tie, saistoties ar specifiskiem serotonīna receptoriem asinsvadu sieniņā, neļauj asinsvadam izplesties, kas parasti notiek migrēnas lēkmes laikā. Vēl tie iedarbojas uz trīszaru nerva šķiedrām un neļauj to galos izdalīties iekaisuma un sāpju mediatoriem, kā arī mazina sāpju impulsa pārvadi uz centrālo nervu sistēmu. Triptāni, galvenokārt, mazina migrēnas sāpes, bet nomāc arī slikto dūšu, nepatiku pret gaismu un trokšņiem. Diemžēl tie nespēj ietekmēt migrēnas auru (apmēram 30% migrēnas pacientu 5 līdz 60 minūtes pirms migrēnas lēkmes var piedzīvot nepatīkamus, bet pārejošus neiroloģiskus simptomus – biežākie no tiem ir redzes un vai jušanas traucējumi.

Ir zināmi 7 veidu triptāni , Latvijā pieejami 4 (tie ir recepšu medikamenti). Visi darbojas līdzīgi, taču katram tomēr ir savas īpašības un arī individuālā panesamība un efektivitāte.  Kāds ir ar ātrāku iedarbību, cits savukārt neiedarbojas tik ātri, bet nodrošina ilgstošāku un stabilāku efektu. Ja kāds no triptāniem nav palīdzējis mazināt migrēnas lēkmi vai ir bijuši nepatīkami blakusefekti, ir vērts mēģināt kādu citu triptānu.

Triptāniem var būt dažādi ievades veidi – tabletes (t.sk., ātri šķīstošās), svecītes, deguna aerosols, zemādas injekcijas. Tiek pētītas arī jaunas ievades metodes, piemēram, transdermālie triptānu plāksteri. Kopumā triptāniem ir laba panesamība, bet, kā jau jebkurām zālēm, arī  tiem var būt novērojamas blakusparādības. Ne visi pacienti tās izjūt, bet daļa, īsi pēc triptāna ieņemšanas, atzīmē, ka ir novērojuši tirpuma sajūtu rokās vai citviet ķermenī, miegainību, pastiprinātu svīšanu, muskuļu sāpes, sāpes vai spiediena sajūtu krūtīs. Nepatīkamās sajūtas krūtīs tiek skaidrotas ar barības vada spazmu, nevis ar ietekmi uz sirds asins apgādi.  Šie simptomi nav bīstami, un ir īslaicīgi. Jāatceras, ka dažiem pacientiem kopā ar migrēnas lēkmi parādās arī trauksmes sajūta – bailes no tuvojošās sāpju lēkmes.

Triptāni var paaugstināt asinsspiedienu, līdz ar to pacientiem, kas sirgst  ar sirds un asinsvadu saslimšanām (stenokardija, nekontrolēta arteriāla hipertenzija, ateroskleroze, koronāra sirds slimība u.c.) vai paaugstinātiem riska faktoriem šādām saslimšanām, triptānu lietošana nav ieteicama.

Grūtniecības un krūts zīdīšanas laikā daudzu medikamentu lietošana ir ierobežota. Par laimi, vairumam sieviešu grūtniecības laikā migrēnas aktivitāte ievērojami samazinās vai pat izzūd pavisam. Kas attiecas uz triptānu lietošanu – nav veikti plaši grūtnieču populācijas pētījumi, bet ir uzkrāta pieredze, t.s., grūtnieču reģistrs (uzskaite par tām sievietēm, kas turpinājušas lietot triptānus grūtniecības laikā). Gadījumos, kad grūtniecēm vai māmiņām, kas baro bērniņu ar krūti, ir mokošas un grūti kontrolējamas migrēnas lēkmes, noteikti ieteicams konsultēties ar ārstu par iespējām, kā atvieglot šāda veida lēkmes. Ir gadījumi, kad, izvērtējot ieguvumus un riskus, ir pieļaujama atsevišķu triptānu lietošana.

Kā pareizi lietot triptānus?

  • Visiem migrēnas pacientiem nav obligāti jālieto triptāni. Ir pacienti, kas laikus un pietiekamā devā var iztikt ar parastajiem pretsāpju medikamentiem (piemēram, ibuprofēnu, aspirīnu, paracetamolu, naproksēnu u.c.) spēj veiksmīgi kontrolēt migrēnas lēkmes. Tie jālieto pēc iespējas laicīgāk, sākoties migrēnas lēkmei. Ja migrēnai ir aura, tad triptāni jālieto, tai beidzoties. Auras laikā var lietot kādu no parastajiem pretsāpju medikamentiem. Triptāns, kas iedzerts migrēnas auras laikā, var nebūt tik efektīvs.
  • Triptāni jālieto pietiekošā devā – ja sāpes nav pārgājušas vai atjaunojas, var atkārtot devu ar vismaz 2 stundu starpību, bet ne vairāk kā 2 devas 24 stundu laikā.
  • Migrēnas lēkmi var efektīvāk samazināt, ja pēc triptāna ieņemšanas ir iespēja vismaz 30 minūtes atpūsties (atgulties, pagulēt – vislabāk klusā un mierīgā vietā).
  • Triptānus var lietot monoterapijā, t.i., vienus pašus, bet, ja to efekts nav pietiekoši iedarbīgs, tad vēlams tos lietot kopā ar citiem pretsāpju medikamentiem.
  • Ja migrēna lēkmes sākumā ir slikta dūša un vai vemšana, tad pirms triptāna lietošanas var iedzert kādu medikamentu, kas novērš slikto dūšu un vemšanu (recepšu medikamenti).
  • Ja migrēnas lēkme sākas strauji ar stiprām galvassāpēm, sliktu dūšu un vemšanu, triptāns, kas ieņemts tabletes veidā, visticamāk, tiks izvemts vai tā uzsūkšanās būs traucēta. Triptāna ievades metode deguna aerosola vai zemādas injekcijas veidā būtu piemērotāka, jo tas iedarbosies ātrāk un pilnīgāk.  
  • Ja vienreiz pamēģināts triptāns  nav bijis pietiekoši efektīvs, tas nenozīmē, ka tas neiedarbojas. Iespējams, ka tas nav savlaicīgi iedzerts vai ticis lietots nepietiekošā devā. Vēl ir iespēja pamainīt un izmēģināt kādu citu no pieejamiem triptānu veidiem. Ja migrēnas lēkmes ir biežas, (vairāk, nekā 4 reizes mēnesī) vēlams uzsākt kāda veida profilaktisko ārstēšanu. Tādā gadījumā uz profilaktiskas terapijas fona, pretsāpju zāles un triptāni var iedarboties ātrāk un  efektīvāk.
  • Triptāni var būt efektīvi arī tad, ja vērojamas saspringuma tipa galvassāpes, bet tikai tiem pacientiem, kuriem ir uzstādīta arī migrēnas diagnoze.
  • NE pārāk bieži! Triptānu grupas medikamentus nav ieteicams lietot biežāk kā 2 reizes nedēļā, kā arī vairāk kā 3 dienas pēc kārtas. Pārlieku biežā lietošana var radīt jauna veida sekundāras galvassāpes, kas ir jau medikamentu atkarīgas galvassāpes. Tas pats attiecas uz bezrecepšu pretsāpju medikamentiem. Ja migrēnas lēkmes ir biežas, noteikti jākonsultējas ar neirologu vai galvassāpju speciālistu par migrēnas profilakses iespējām.

Efektīva migrēnas lēkmju kontrole nozīmē, ka 2 stundu laikā galvassāpes no stiprām vai vidēji stiprām ir samazinājušās uz vieglām vai izzudušas pavisam, vismaz 2 no 3 lēkmēm tiek veiksmīgi ārstētas, un ir panākts stabils pretsāpju efekts – galvassāpes neatsākās tuvāko 24 stundu laikā, kā arī nav nepieciešamība pēc papildu medikamentu ieņemšanas.  

Raksta autore: Neiroloģe, algoloģe dr. Linda Zvaune, Vivendi Galvassāpju centrs

Kategorijas