Publikācijas

Kā svētku laikā izvairīties no migrēnas: 5 ieteikumi

Svētku sezona ir brīnišķīgs un maģisks brīdis, kad došanas un labo darbu laiks vieno mūs ar tuviniekiem un draugiem. Taču tas var būt īsts mīnu lauks tiem, kuri sirgst ar migrēnu. Dažiem svētki var būt īsta migrēnas izraisītājfaktoru (trigeru) vētra.

Kā izbaudīt svētkus, izvairoties no migrēnas lēkmju izpausmēm?

  • Velti laiku kvalitatīvam miegam

Pirmais, ko vari sākt īstenot jau šobrīd, ir kārtīgi izgulēties. Smadzenēm miegs ir vitāli nepieciešams un veltot vismaz pāris naktis patiešām kvalitatīvai atpūtai, izturība, kas, jo īpaši, ir nepieciešama svētku laikā, tikai palielināsies. Uzlabo sava miega higiēnu un dodies pie miera laicīgi.

  • Papildini medikamentu krājumus

Pārliecinies, ka tev ir pietiekami daudz medikamentu, lai tie pietiktu visam svētku periodam, ņemot vērā, ka ārsti un kādas aptiekas svētkos nestrādās. Dodoties uz svinībām, pārliecinies, ka zāles ir ar tevi.

  • Zini savu mēru

Ja svētkos plāno doties ārpus valsts, tas vēl jo vairāk var stimulēt migrēnas lēkmes rašanos. Ceļošana, stress, ēdiens, dažādas smaržas, laikapstākļi, skaļi trokšņi un cilvēku pūļi ir galvenie migrēnas veicinātājfaktori. Šādā brīdī ir svarīgi ieklausīties sevī, – ja nepieciešams – ļauj savam ķermenim un prātam atpūsties. Izvairies no nepamatotu cerību došanas citiem, sākotnēji neapsoli un neuzņemies pārāk daudz pienākumu, jo tādējādi kaitēsi tikai sev, radot pārlieku lielu stresu  organismam un pēcāk arī vainas sajūtu par neizdarītajiem darbiem.

  • Parūpējies par plānu B

 Ja migrēna sākas nepiemērotākajā laikā. Vai tu biji atbildīgs par deserta pagatavošanu? Parūpējies par rezerves plānu, ja nu gadījumā migrēna ir nolēmusi uzbrukt visnepiemērotākajā brīdī un tu nevari izpildīt uzticēto uzdevumu. Rezerves plāns palīdz mazināt nevajadzīgo svētku stresu un rada pārliecību, ka vari paļauties uz kādu ģimenes locekli vai draugu, kurš sniegs palīdzīgu roku migrēnas lēkmes pārvarēšanā.

  • Zini, kā reaģēt

Tagad jau tu droši vien zini, kādi jautājumi vai komentāri var izskanēt no radiniekiem saistībā ar migrēnu. Paredzi šos jautājumus un jau iepriekš sagatavo uz tiem atbildes.

  

Piemēram:

Jautājums: “Vai tad migrēna nav tikai spēcīgas galvassāpes?”

Iespējamā atbilde: “Migrēnai ir dažādas fāzes, daudzas no tām nav saistītas ar galvassāpēm, taču ir citu simptomu izpausmes, piemēram, slikta dūša, vemšana, vizuālās auras rašanās, īslaicīgs aklums, paralīze u.tml.”

Jautājums: “Kad man sāp galva, es iedzeru divas pretsāpju tabletes un atkal varu justies labi. Vai tev tā nav?”

Iespējamā atbilde: “Tāpat kā epilepsiju, autismu un citas hroniskas saslimšanas, arī migrēnu katrs cilvēks piedzīvo atšķirīgi. Dažiem palīdz vienkāršākie pretsāpju medikamenti, kamēr citi zālēm tērē vairākus simtus eiro, kombinējot dažādus medikamentus, lai atvieglotu un mazinātu spēcīgās galvassāpes.”

Jautājums: “Varbūt tev vienkārši ir stress?”

Iespējamā atbilde: “Protams, stress var radīt dažādas veselības problēmas, bet ir cilvēki, kuri ikdienā ir pakļauti augstākam stresa līmenim, taču viņi nesirgst ar migrēnu. Stress var būt kā izraisītājfaktors, tomēr tas netiek uzskatīts par galveno migrēnas rašanās cēloni.  Migrēna ir bioloģiskas izcelsmes slimība, tā var būt gan iedzimta, gan dzīves laikā iegūta, tāpat tās rašanās faktori var būt atkarīgi no vides, kurā uzturamies.”

Lai tuvojošies svētki būtu gaiši, mīlestības, saticības pilni un tiktu aizvadīti bez migrēnas epizodēm. Lai veselības un jaunu piedzīvojumu bagāts Jaunais gads!

Raksta avots: https://www.migraineworldsummit.com/.

Kategorijas