Publikācijas

Laikapstākļu radītās galvassāpes: 8 padomi, kā izvairīties no migrēnas vētras


Nelāgiem laikapstākļiem nav jānozīmē nelāgas galvassāpes!

Tumša debesu pamale cilvēkiem, kas cīnās ar migrēnu, nenozīmē vien lietussarga izvilkšanu no skapja dziļākā stūra. Daudziem negaisa vai vētras tuvošanās nozīmē arī neizbēgamu tikšanos ar dabas spēku provocētu migrēnu. Citkārt migrēnas pacienti pat spēj noteikt laikapstākļu maiņu pirms Toma Briča un viņa kolēģiem. Vai arī Tu esi staigājošs barometrs?

2013. gada Sincinati Universitātes pētījumā tika reģistrēti 31% galvassāpju un 28% migrēnas saasinājumi dienās, kad 40 kilometru rādiusā ap pētījuma dalībnieku mājvietām bija vērojama zibeņošana. Turklāt, Japānas universitātes pētnieki atklāja sakarību, ka 64% migrēnas lēkmju viena gada laikā esot parādījušās tieši vētras laikā, kad barometra spiediens pēkšņi kritās.




Kas ir laikapstākļu migrēnas?

Starptautiskā Galvassāpju biedrība ir izdalījusi 7 raksturīgākās laikapstākļu pazīmes, kas biežāk vainojamas laikapstākļu migrēnas laikā:

  • Temperatūras svārstības
  • Pastiprināti nokrišņi
  • Spēcīgas vēja brāzmas
  • Vētras
  • Ekstremāli sausuma periodi
  • Spilgta gaisma un pastiprināta saules spozme
  • Barometra rādītāja vispārīgas svārstības

Dažiem cilvēkiem laikapstākļu maiņas spēj radīt pārmaiņas smadzenēs esošajos ķīmiskajos savienojumos un likumsakarīgi – arī nodrošina migrēnas lēkmes stimulējošus apstākļus. Pat ja laikapstākļi nav bijuši galvenie vaininieki migrēnas saasinājuma gadījumā, tos vienalga var ierindot vaininieku sarakstā, kas padarījuši migrēnas lēkmi jo neciešamāku.
 

Kādēļ laikapstākļi tik cieši saistīti ar migrēnu?

Mitruma galējības – pastiprināti nokrišņi vai, tieši pretēji, ļoti liels sausums – pastiprina dehidratāciju, kas ir vistraumatiskākais stāvoklis migrēnas pacientiem un ko jo īpaši jācenšas novērst. Savukārt, spilgta gaisma un tiešie saules stari aktivizē tā saucamo fotofobiju (īpaša jutība pret gaismu, kas nereti iet roku rokā ar sāpēm), kas pārsteidzoši bieži novērojama starp migrēnas pacientiem.

Vēl joprojām nav skaidrības, kādēļ apgaismojums un gaisa spiediens tik radikāli spēj ietekmēt migrēnas pacientus. Dr. Stīvens Grafs-Radfords, galvassāpju  un sejas-žokļu sāpju programmas direktors, piedāvā savu skaidrojumu: "Gaisa spiediena maiņas varētu ietekmēt smadzeņu spiedienu vai arī to, kā smadzenes bloķē sāpes, tomēr tas nav pierādīts vai skaidri zināms. Turpretī, kas ir skaidri zināms – drūms, apmācies un lietains laiks spēj tiešā veidā izsaukt migrēnas galvassāpes”.

Runājot par zibeni, pētnieki pieļauj tā saikni ar elektromagnētiskajiem viļņiem, kas tiek raidīti no zibens šāviņa, kā rezultātā tiek provocēta migrēnas lēkme. Katrā ziņā nepieciešams turpināt veikt pētījumus par šo ietekmi.

Ja arī Tu saskaries ar šīm problēmām, piedāvājam 8 padomus, ar kuru palīdzību izvairīties no kārtējā migrēnas saasinājuma. 
 

8 padomi – sagatavošanās nākamajai migrēnas vētrai

  1. Pielīmē sev pie rokas ūdens glāzi – ja nu Tev vajag vēl kādu iemeslu regulārākai ūdens dzeršanai, tad zini – pastiprināti nokrišņi un ekstremāli sausuma periodi ir pārdzīvojami tikai ūdens glāzes kompānijā. Tas ir daudz kas vairāk par vienkārši ūdens glāzi!
  2. Paliec iekštelpās – pat ja tas nepalīdzēs izvairīties no elektromagnētiskajiem viļņiem vai gaisa spiediena svārstībām, tas katrā ziņā palīdzēs noslēpties no spilgtās gaismas, augstā nokrišņu līmeņa vai ekstremālajām temperatūras maiņām.
  3. Ieguldi līdzekļus labās aizsargbrillēs – pat ja uzturies iekštelpās, fluorescējošās gaismas vai cits spilgts apgaismojums spēj saasināt migrēnas uzmanību. Jā, Tu pilnīgi mierīgi vari nēsāt saulesbrilles pat lielveikalā un izskatīties kā rokzvaigzne!
  4. Sagatavojies nezināmajam – ne Toms Bricis, ne interneta laikapstākļu prognozes nepiedāvā brīdinājumus migrēnas pacientiem. Ja neparūpēsies par sevi jau laikus, neviens cits pēdējā brīža brīdinājums nebūs glābiņš.
  5. Iegādājies barometru – ja neesi pārlieku aizrautīgs ceļotājs, laba ideja būtu iegādāties pa barometram mājās un darba vietā. Priekšrocība barometru esamībai ir spēja proaktīvi reaģēt uz vismazākajām svārstībām un laikus sagatavoties iespējamajam negaisam.
  6. Izmanto sev par labu mūsdienīgās tehnoloģijas – telefonā vari lejupielādēt aplikāciju ar barometra funkciju. Gaišā puse šādām aplikācijām (piemēram, Barometer & Altimeter vai citas līdzīga nosaukuma aplikācijas) - spēja nolasīt Tavu konkrēto atrašanās vietu un sniegt precīzus rādījumus konkrētajās koordinātēs, nevis atbilstošos visai pilsētai.
  7. Ierobežo iespējas sevi traumēt – ja jau zini, kas Tev provocē migrēnas lēkmi, bez kavēšanās izslēdz provocējošos faktorus no savas ikdienas! Atceries par zelta pašsajūtas stūrakmeņiem: miegu, stresa samazināšanu, kvalitatīvu pārtiku un regulārām fiziskajām aktivitātēm.
  8. Ja visi striķi trūkst – kusties! Jā, pat ja tā šķiet ne pārāk patīkama doma. Regulāras aktivitātes uzturēs Tevi formā. Fiziskās aktivitātes kontrolē lielāko daļu kairinātāju, tādēļ bieži vien tā var būt opcija, lai veiksmīgi izvairītos no migrēnas lēkmes tuvošanos.


Avots: https://migraineagain.com/weather-related-migraines-8-tips-dodge-another-brain-storm/

Kategorijas