Publikācijas

Galvassāpes - pretsāpju zāles un atkal galvassāpes


Kad ir kārtējā migrēnas lēkme, pretsāpju zāļu lietošana var likties kā vienīgais glābiņš. Tikai mēs bieži vien aizmirstam medikamentu pārdozēšanas blaknes, tādā veidā pavisam viegli, bēgot no migrēnas, var iedzīvoties jauna veida galvassāpēs vai, labākajā gadījumā, samazināt medikamentu efektivitāti.

Bieži migrēnu pacientiem medikamenti sniedz tik ļoti nepieciešamo sāpju remdējošo atvieglojumu. Kad zāļu iedarbība izdziest, dabiska reakcija ir iemest mutē jau nākošo tabletīti. Ilgstošā laika posmā šādu darbību secība var radīt jaunas galvassāpes un nozīmīgas blaknes, rezultējoties tā saucamajās ‘’medikamentu atkarīgās galvassāpēs’’.

1. Kas ir medikamentu atkarīgas galvassāpes?

Medikamentu atkarīgas galvassāpes var rasties gan no recepšu, gan bezrecepšu zālēm.

Tām ir 3 galvenās pazīmes:

  • laika gaitā pretmigrēnas zāles kļūst neefektīvas;
  • ir blāvas, bet pastāvīgas galvassāpes starp migrēnas lēkmēm;
  • var notikt migrēnas progresēšana no epizodiskas līdz hroniskai - ar biežākām un spēcīgākām lēkmēm.

Vislielākā riska grupa ir tie pacienti, kuriem migrēnas lēkmes ir vismaz 10 dienas mēnesī un kuri katru reizi tās cenšas apturēt ar medikamentu palīdzību.
 

2. Migrēnas medikamenti – cik daudz ir par daudz?

Pārlieku biežas lietošanas slieksnis, protams, katram medikamentam ir atšķirīgs. Pacientiem, kas lieto tādus pretsāpju līdzekļus kā ibuprofēns, naproksēns vai paracetamols, pārlieku bieži nozīmē lietot šos medikamentus vismaz 15 dienas mēnesī 3 mēnešus pēc kārtas. Savukārt tiem pacientiem, kas lieto kombinētos medikamentus (pretsāpju līdzekļus kopā ar kofeīnu vai kodeīnu), piemēram, Solpadeīnu vai specifiskos pretmigrēnas līdzekļus - triptānus, pārdozēšanas slieksnis būs jau no 10 dienām mēnesī.
 

3. Visbiežāk sastopamie maldi

Medikamentu variēšana un izvairīšanās no viena zāļu veida pārtēriņa nesamazinās medikamentu atkarīgo galvassāpju risku. Tiek skaitīts viss kopā - ja pacients lieto noteiktu skaitu vienkāršo pretsāpju līdzekļu un noteiktu skaitu triptānus, tad tas ir jāsummē.  Visbiežāk cilvēki nodara sev pāri, jo neizprot šo vienkāršo vienādojumu. Pacienti mēdz noklusēt bezrecepšu zāļu lietošanu, atskaitoties vien par specifisko migrēnas medikamentu lietošanu, līdz ar ko ārsti izraksta biežāku medikamentu lietošanu nekā tas būtu nepieciešams vai pat pieļaujams.
 

4. Kā izvairīties no medikamentu atkarīgām galvassāpēm?

Medikamentu pārdozēšana bieži vien noved pie neatgriezeniskām izmaiņām, tādēļ svarīgi ir no tās izvairīties. Ir vairākas pazīmes, pēc kurām migrēnas pacienti varētu noteikt tuvojošamies briesmas.

Ja pacientiem ir nepieciešamas pretmigrēnas zāles vairāk kā 2 vai 3 dienas nedēļā, to jau  uzskatām par brīdinošu pazīmi. Tāpat ir jākļūst piesardzīgiem, ja pacients atzīst, ka spēj noteikt, kad medikamentiem ir beigusies tiešā iedarbība.

Ja arī Tev ir līdzīgi medikamentu lietošanas paradumi, Tev steidzami vajadzētu konsultēties ar savu ārstējošo ārstu un samazināt biežumu uz 1 līdz 2 dienām nedēļā!
 

5. Kur velkama pārdozēšanas līnija?

Kategorija

Visbiežāk sastopamie medikamenti

Cik daudz ir par daudz

Vienkāršie pretsāpju līdzekļi Bezrecepšu pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļi -  aspirīns, ibuprofens, naproksens, paracetamols, diklofenaks 15 un vairāk dienas mēnesī
Kombinētie pretsāpju līdzekļi Bezrecepšu pretsāpju līdzekļi, kuru saturā atrodams kofeīns, kodeīns, aspirīns vai acetaminofēns 10 un vairāk dienas mēnesī
Recepšu pretmigrēnas medikamenti Recepšu zāles, kas bloķē sāpju izplatīšanos - triptāni 10 un vairāk dienas mēnesī
Opioīdi Spēcīgi recepšu pretsāpju līdzekļi, kā morfīns vai kodeīns 10 un vairāk dienas mēnesī

 

6. Runā ar savu ārstu!

Ir ļoti nozīmīgi, ka Tu savam ārstam izstāsti visos sīkumos, kādus pretsāpju medikamentus, recepšu vai bezrecepšu, Tu lieto. Ja nu Tev šķiet, ka Tev varētu draudēt medikamentu pārdozēšana, lūdz savam ārstam palīdzību jauna ārstēšanās plāna sastādīšanā, kas samazinātu Tavu risku. Medikamentu atkarīgu galvassāpju ārstēšana ir laikietilpīga, tomēr vairums atzīst, ka medikamentu lietojuma samazināšana ir sniegusi milzu atbalstu atveseļošanās ceļā.


Avots: https://ej.uz/medication-headache

Kategorijas