Publikācijas

Attiecības migrēnas pavadā


Migrēna ir kā neapmierināts zīdainis, kas mūžīgi Tevi pārtrauc, lai pieprasītu sev uzmanību. Pat ja Tev ir uzspīdējusi pietiekami liela veiksme un Tu spēj izprast migrēnas untumus un kā sadzīvot ar tiem, nav garantijas, ka cilvēki Tev apkārt būs tikpat saprotoši. 

Patiesībā – diezgan liela iespēja, ka Tevi diemžēl nesapratīs. Kurš gan nav dzirdējis šādas cilvēku atbildes:

“Bet Tev taču vakar viss bija kārtībā!”

“Kad man sāp galva, es vienkārši iedzeru Ibumetin.”

“Tās ir tikai galvassāpes, piecelies, sāc kustēties un Tev drīz vien sāpes pāries!”

Migrēna ir viena no tām lietām, kuru ir neiespējami izprast līdz pašiem dziļumiem, ja vien Tu nesatiecies ar to intīmākā gaisotnē. Bieži vien cilvēkiem mums apkārt nav ne jausmas, kā tas ir - dzīvot ar Migrēnu. Tas var viegli novest ne tikai pie vilšanās, bet arī pie norobežošanās, vainas apziņas un attiecību sabrukuma. Jo censties sadarboties ar migrēnu vien jau ir pietiekami sarežģīts komplekss.

Tu vari radīt migrēnai vietu savās attiecībās – mājās, sociālajā dzīvē un mīlas frontē. No Tevis tikai būs nepieciešama izpratne, atklāta komunikācija un arī nedaudz piepūles. Turpmāk rakstā minētie ieteikumi ir radušies no personīgās pieredzes un aizgūti no migrēniķu kopienas kolektīvās apziņas. Tie Tev palīdzēs žonglēt starp migrēnu un sociālās dzīves vajadzībām.



Rūpes kā par migrēnu, tā savu sociālo dzīvi

  1. Neturi sveci zem pūra! Komunikācija ir pirmie soļi uz sapratni. Runāt par savām problēmām jeb migrēnu nav ne viegli, ne jautri. Tomēr atklātība ir apbrīnojami atbruņojoša.  Laikus sagatavo pieturpunktus, par kuriem vēlies runāt, un Tava saruna iegūs produktīvu ievirzi uz izpratni.
     
  2. Dod saviem draugiem nepieciešamos instrumentus, lai atraisītu līdzjūtību! Ja Tavs draugs apšauba vai netic Tavām migrēnām, ir viegli viņu norakstīt kā vientiesi. Visticamāk, viņš vienkārši nespēj iedomāties, kā tas varētu būt – dzīvot kopā ar histērisko migrēnu. Pirms Tu ļaujies jūsu draudzībai vai attiecībām, palīdzi savam draugam izprast, ko Tu no viņa sagaidi savā migrēnas ceļojumā. Gan Tavs draugs zinās, kā uzvesties, gan Tu jutīsies, ka viņam nav gluži vienalga, kas ar Tevi notiek.
    Ja Tavs draugs pat neizprot migrēnas pamatus, Tu varētu viņam parādīt šos video - https://migraineagain.com/videos/
     
  3. Uzbūvē savu atbalsta sistēmu! Izolēšanās ir viens no zināmākajiem blakusefektiem tādām hroniskām slimībām kā migrēna, kas var padarīt komplicētu atveseļošanās procesu vēl sarežģītāku. Svarīgi ir atcerēties – lai vai kas, Tu neesi viens! Ja no draugiem vai ģimenes Tu nesajūti atbalstu, griezies pie galvassāpju ārstiem vai psihoterapeitiem!
     
  4. Iemācies sevī ieklausīties! Solījums ierasties uz draugu ballītēm vai citiem pasākumiem, kaut gan ir reāla iespēja, ka Tu nevarēsi tikt, ir sāpīgs gan Tev, gan pārējiem. Diemžēl tā ir daļa no kopdzīves ar migrēnu. Ja Tu iemācīsies sevi labāk izprast, sajust migrēnas tuvošanos, Tu iemācīsies arī nedot tukšus solījumus par savu dalību.


Mīlestība, randiņi, gulta un laulība kopā ar Migrēnu

  1. Cilvēkiem ar migrēnu arī nepieciešama mīlestība! Bet randiņi kopā ar migrēnu var līdzināties ļoti neveikliem pirmajiem randiņiem, vedot līdzi savu ļauno pamāti. Pirmais likums – NEmelo un NEslēp! Lai cik neērti arī būtu runāt par savām pieredzēm ar svešu cilvēku, svarīgi ir atcerēties, ka tas vien nemazinās Tavu pievilcību. Varbūt pat gluži otrādi.
     
  2. Kā rīkoties, kad Tavam dzīvesdraugam sākas migrēna? Migrēna ir komandas sports. Ja Tavs komandas biedrs iegūst migrēnu - to iegūsti arī Tu. Pēc 27 gadu kopdzīves ar migrēnas cīnītāju, Karls Dumas ir daudz mācījies par slimību, mīlestību un laulību. Kāds ir viņa padoms? Atlaid vaļā to, ko Tu nespēj ietekmēt, iemācies būt  pacietīgs un neuztver migrēnas lēkmes personīgi.
     
  3. Sekss vs. migrēna? Daudziem doma vien par seksu migrēnas kompānijā šķiet nepanesama. Tu ne tikai jūties par sevi nepārliecināti, bet gandrīz vai kā iepuvis dārzenis. Lai gan pētījuma rezultāti (publicēti žurnālā “Headache”) apliecina, ka ķīmiskās vielas, kas atbrīvojas smadzenēs seksa laikā, patiesi spēj atbrīvot no migrēnas sāpēm.


Ģimenes dzīves un migrēnas žonglēšana

  1. Migrēna skar arī Tavu ģimeni. 2014. gadā veikts apjomīgs pētījums, atklājot to, cik daudz patiesībā migrēna ietekmē ģimeni. Vairāk kā 70% pētījuma dalībnieku ar hronisku migrēnu apstiprināja, ka viņi būtu labāki dzīves partneri, ja vien nebūtu migrēnas. Un gandrīz 60% atzina, ka kļūtu par vecākiem, ja vien nebūtu jācīnās ar migrēnu.
     
  2. Bērnu audzināšana sāpēs nav nekāds joks. Zināms, ka dzīve neapstājas, pat ja Tev ir migrēnas lēkme. Bērnus tik un tā ir nepieciešams pabarot, apčubināt – un viņi tik un tā ir skaļi, enerģiski un uzmanību pieprasoši. Ja migrēnas un bērnu aprūpēšana spiež Tevi pie zemes, atceries – pat drausmīgāko sāpju dienās būt par vecāku ir brīnišķīga dāvana.
     
  3. Kā kļūt par lielisku mammu/tēti migrēnas dienās? Pat agrīnā vecumā bērni lieliski uztver, kad kādam no vecākiem ir migrēna. Pat ja slimības sarežģītība ir pārāk grūti viņiem saprotama, būt godīgam un atklātam ir atslēga uz labu sadarbību. Bērniem būs skaidras Tavas vēlmes, savukārt Tu spēsi efektīvāk nodot savu vēstījumu.
     
  4. Palīdzi ģimenei palīdzēt Tev. Reālajā dzīvē diezgan liela iespēja, ka Tavās sāpju dienās tuvinieki jūtas bezpalīdzīgi. Savukārt šīs emocijas var izraisīt vilšanos, kas nav vajadzīga ne Tev, ne Tavai ģimenei. Dod skaidrus signālus par lietām, kur viņi var Tev palīdzēt un kur – ne.

Vai tas ir Tavas ģimenes loceklis, draugs vai kāds cits, ir sāpīgi redzēt un sajust, ka Tevi nesaprot vai pat negrib saprast. Atvēršanās, runāšana par saviem pārdzīvojumiem un brīvas vietas atstāšana jautājumiem ir pirmais solis ceļā uz atveseļošanos vai vismaz cilvēcīgu sadarbību. Agrāk vai vēlāk nemanot migrēna būs ierāpusies arī Tavās attiecībās, gribi Tu to vai nē. Šie padomi Tev ļaus samazināt migrēnas iespaidu un palīdzēs Tavām attiecībām kļūt daudz saprotošākām.


Avots: https://migraineagain.com/social-life-and-migraine-relationships/

Kategorijas