Fizioterapeites Zanes Rožkalnes pieredzes apmaiņa Somijā

Fizioterapeites Zanes Rožkalnes pieredzes apmaiņa Somijā

Vivendi fizioterapeite Zane Rožkalne devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Somiju, lai piedalītos programmā “Laipni lūdzam iepazīties ar Somijas fizioterapiju mentālās veselības jomā” (Welcome to know the Finnish physiotherapy in Mental Health). Brauciena mērķis bija iepazīt fizioterapijas metodes psihiskās veselības jomā Somijā – kas ir Ķermeņa apzināšanās terapijas (Basic Body Awareness Therapy jeb BBAT) prakse, klīniskā īstenošana, kā arī uzzināt vairāk par Praktisko relaksāciju (Applied Relaxation) un tās klīnisko pielietošanu.  

Fizioterapeite Zane Rožkalne stāsta: “Somijā ir aptuveni 340 fizioterapeiti, kuri ir Somijas Fizioterapeitu asociācijas psihiskās veselības apakšgrupas biedri, bet psihiskās veselībās jomā strādā vēl vairāk. Apakšgrupa vismaz četras reizes gadā izdod drukātu žurnālu asociācijas locekļiem – par jaunumiem specifiskās metodēs un fizioterapeitu aktivitātēm psihiskajā veselībā, t.sk., kursiem un konferencēm. Pieredzes apmaiņā tikām iepazīstinātas arī ar rakstu populārā somu žurnālā, kur paciente dalījās ar savu pozitīvo pieredzi ar veselību saistītās dzīves kvalitātes uzlabošanā, praktizējot fizioterapijas metodes psihiskajā veselībā. Diskusijas laikā ar kolēģēm guvām skaidrāku izpratni un motivāciju izveidot un publicēt līdzīgu rakstu arī Latvijas iedzīvotājiem – gan veselības aprūpē strādājošajiem, gan pārējai sabiedrībai, lai informētu kādas ir fizioterapijas iespējas palīdzēt pacientiem, piemēram, ar ķermeņa apzināšanās traucējumiem, ēšanas traucējumiem, trauksmi, depresiju un hroniskām sāpēm.

Vēl pieredzes apmaiņas ietvaros tika paraktizēta BBAT metode, veiktas pašrefleksijas par pieredzēto, kā arī veidotas diskusijas, analizējot situācijas darbā ar pacientiem, kad tiek pielietota šī metode. Abas minētās sadaļas būs ar būtisku praktisko un izpratnes pienesumu.

Guvām nelielu ieskatu un praktisko apmācību Applied Relaxation metodē. Metodes koncepts ir plašāks un pilna apmācība ilgst divas dienas, tomēr pieredzes apmaiņas vizītē bija iespēja apgūt prasmes, kā apzināti sēdus pozā relaksēt plecu joslu un seju, kas ir būtiski cilvēkiem ar miega traucējumiem, hronisku vai akūtu saspringumu šajās zonās, t.sk., galvassāpēm. Tapa skaidrs, ka šo metodi ir nepieciešams ievest arī fizioterapeitu praksē Latvijā. Lai to pēc iespējas veiksmīgāk īstenotu, būs nepieciešams rīkot apmācības.”

 

Attēlā fizioterapeite Zane Rožkalne ar kolēģēm no Latvijas un centrā Basic Body Awareness Therapy (BBAT) metodes pasniedzēja, fizioterapeite arodveselības jomā, Somijas Asociācijas Psihofizikālajā Fizioterapijā prezidente Kristi Niskala.

Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz