Psihoterapijas rezidenti kongresā Barselonā

Psihoterapijas rezidenti kongresā Barselonā

Šī gada jūnijā veselības centra Vivendi speciālisti dr. Sandra Samoilova, dr. Kristīne Kosareva un dr. Dmitrijs Mjasņikovs apmeklēja kongresu Barselonā, Spānijā – International Congress on Mentalization- Based Treatment for children, adolescents and families. Kongresā uzstājās vadošie speciālisti no dažādām valstīm, kuri savā praksē lieto mentalizācijā balstītu psihoterapijas metodi. Tika prezentēti kā teorētiskie pārskati par mentalizāciju, tā arī klīniskie pierādījumi un praktiskas programmas dažādās valstīs, kuru mērķis ir uzlabot mentālo veselību un veiksmīgāk integrēt cilvēkus sabiedrībā.

Mentalizācija pati par sevi ir jēdziens, kas apzīmē fundamentālu cilvēka psiholoģisko spēju saprast savas un citu cilvēku darbības domu, jūtu, vēlmju kontekstā. Tā ir ļoti cilvēciska spēja, kas ir savstarpējās mijiedarbības pamatā ikdienā. Mentalizācija  pamatā ir iedzimta mūsu psihes spēja, bet to ir nepieciešams izkopt. Tā ļauj redzēt cilvēku darbības kā jēgpilnas, jo ir izpratne, ka tās ir balstītas jūtās, vēlmēs un domās, kā savās, tā citu cilvēku, tā ļauj atšķirt cilvēka iekšējo realitāti no ārējās. Respektīvi, mentalizējot, cilvēks saprot, ka viņa un citu rīcības iemesli mēdz būt dažādi un ir savstarpēji saistīti. Tā atvieglo savstarpējo komunikāciju, jo tiek paturēta prātā citu cilvēku perspektīva. Mentalizācijas trūkumu raksturo sevis izpratnes, sociālās mijiedarbības grūtības, kā arī problēmas ar personīgās drošības sajūtu. 

Mentalizācijā balstītā ārstēšanas metode kā psihoterapijas virziens ietver sevī mentalizācijas spējas attīstīšanu un pilnveidošanu. Sākotnēji šo metodi izstrādāja, lai ārstētu robežpersonības traucējumus, taču mūsdienās tā sekmīgi tiek integrēta darbā ar dažādiem personības traucējumiem dažādos kontekstos, piemēram, ģimenē. Šīs terapijas mērķis ir ļaut pacientam labāk saprast, ko un kā viņš domā, kādas ir viņa domas un jūtas par sevi un citiem, kā šīs domas un jūtas spēj kontrolēt pacienta reakcijas uz citiem cilvēkiem un sevi, kā sevis un citu cilvēku izpratnes “kļūdas” var novest pie dažādām darbībām, kas vērstas uz savas mentālās stabilitātes saglabāšanu. Caur šo sapratni pacientam var attīstīties spēja veidot noturīgas un drošas savstarpējas attiecības, kā arī izveidojas labāka sevis sapratne caur iekšējās pasaules saskanīgumu, emocijas un jūtas kļūst vieglāk saprotamas un izturamas.

Speciālisti atzina, ka kongress ir bagātinājis ar papildus zināšanām un spilgtiem iespaidiem.

Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz