Uztura specialiste Karina Berseņeva kongresā Itālijā
Šogad no 12. līdz 15. maijam veselības centra Vivendi uztura speciāliste Karina Berseņeva apmeklēja aptaukošanās problēmai veltītu kongresu ECO2024 (European Congress on Obesity 2024) Venēcijā, Itālijā. Kongresā piedalījās dažādu nozaru speciālisti - dietologi, endokrinologi, ģimenes ārsti, ķirurgi, psihiatri – kuri ikdienā strādā gan ar pieaugošo, gan bērnu un pusaudžu aptaukošanos.
Kongresā tika daudz runāts par to, ka aptaukošanās ir hroniska, progresējoša un recidivējoša slimība un tā prasa attiecīgu kompleksu, individuāli pielāgotu pieeju ārstēšanā. “One size doesn’t fit all” – izskanēja vairākas reizes un dažādos kontekstos. Dažiem pacientiem var palīdzēt ar uztura ieradumu pārskatīšanu un koriģēšanu, dažiem ir nepieciešamas psihoterapeitiskas intervences, bet citiem būs jāizmanto medikamentozā terapija vai pat bariatrijas operācija.
Karina Berseņeva dalās: “Četru dienu laikā tika apmeklēti vairāki simpoziji, meistarklases, lekcijas, tomēr dažas vēlos īpaši izcelt:
- “Obesty and Eating Disorders”. Kas ir kopīgs ēšanas traucējumiem un liekajam svaram? - Zems pašvērtējums. Neapmierinātība ar savu ķermeni. Depresija. Neveselīgas svara kontroles metodes – diētu ievērošana, badošanās, haotisks ēšanas režīms – ilgtermiņā tas viss var veicināt svara pieaugumu.
- “Binge – Eating Disorder”. Itālijas ēšanas traucējumu ārstēšanas klīnika (Villa Garda) dalījās sekmīgā pieredzē, pielietojot KBT metodi kompulsīvās pārēšanās ārstēšanā.
- “Obesity Treatment In Children”. Aptaukošanās ārstēšana bērnu un pusaudžu populācijā. Amerikas Pediatru akadēmija un Kanādas Klīniskas prakses eksperti bērnu aptaukošanās ārstēšanā prezentēja un skaidroja izstrādātās vadlīnijas. Agrīnās intervences nepieciešamība. Bērnu un pusaudžu aptaukošanos veicinošā vide. Riska faktoru laicīga noteikšana un efektīva novēršana. Ģimenes loma.
- “Obesity In Women Across The Lifespan”. Pubertāte, grūtniecība, perimenopauze un menopauze – īpaši svarīgi sievietes dzīves posmi, kas vēsturiski asociējas ar iespējamām izmaiņām sievietes svarā un izskatā.
- “Physical Activity, Fitness And Function Working Group“. Faktori, kas ietekmē pamata vielmaiņu. Ķermeņa kompozīcijas ietekme uz apetīti un sāta sajūtu. Kāpēc tik svarīga ir muskuļu masa un spēks. Regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo ne tikai vielmaiņu, bet arī apetītes kontroli.
- “Antiobesity Medication”. Medikamentozā terapija kā daļa no multidisciplinārās pieejas (ieskaitot regulāras fiziskās aktivitātes, uztura konsultācijas, darbs ar ģimeni, aptaukošanos vecinošo riska faktoru novēršana utt.).
Apkopojot dzirdēto un redzēto aptaukošanās ekspertu pētījumus, zināšanas un pieredzi, palika prātā vairāki secinājumi , kuri noderēs darbā ar pacientiem –
- Darbs ar aptaukošanos nekad nav īss un vienkāršs ceļš – no punkta A līdz punktam B – un nekad nebeidzas ar svara samazināšanu;
- Katram cilvēkam ar lieko svaru vai aptaukošanos ir savs sāpju, kauna un vainas izjūtu pilns stāsts. Aptaukošanās stigmatizācija traucē nākt un meklēt palīdzību;
- Svara samazināšanas mērķim ir jābūt reālistiskam. Jo lielākas un nereālistiskākas ekspektācijas, jo lielāka varbūtība, ka arī šoreiz neizdosies samazināt un noturēt svaru;
- Attiecībā uz bērniem – “as soon as possible, as intensive as available”. Pēc iespējas ātrāk ir jāmeklē palīdzība, “nogaidīšanas stratēģija” ir pierādījusi savu neefektivitāti.”