Bieži šķiet, ka starp mums un mūsu sapņiem vai iecerēm ir nepārvarama siena. Cilvēki, kuri vēlas sasniegt savu iecerēto mērķi vai uzsākt kaut ko jaunu, nereti vien svārstās un jūtas ndroši. Šāds īss šaubu un pārdomu mirklis ir pavisam normāls – nav prātīgi darboties bez apstājas, ir vajadzīgas pauzes, lai izvērtētu un apdomātu notiekošo.
Šaubas pārtop par problēmu brīdī, kad tās transformējas par bailēm vai trauksmi, neļaujot darīt to, ko kas izcili padodas. Ja bailes stājas ceļā mērķu sasniegšanai un veiksmei, ir pienācis brīdis, kad jāizvērtē situācija un jāmēģina pārvarēt bailes, darot to, par ko vienmēr esi sapņojis.
Seši padomiem, kā pārvarēt trauksmi, kas traucē pilnveidoties:
Lielākā daļa cilvēku negrib atzīt, ka tieši bailes ir tas faktors, kas traucē sasniegt mērķus. Vieglāk šķiet piemeklēt kādu aizbildinājumu, sakot, ka tāpat jau pietiek problēmu un rūpju. Taču, ja attaisnojumi nav racionāli, nākas sev atzīties, ka bailes ir ņēmušas virsroku, bet par to nebūt nav jākaunas vai jājūtas slikti – tā gadās ar jebkuru.
Atzīt, ka man ir bail, ir atbilde uz jautājumu "Kas notiek?". Tomēr atbilde uz jautājumu "Kāpēc?" ir vēl svarīgāka, jo tā var palīdzēt rast risinājumu. Kāpēc man ir bail īstenot lielisku ideju, iegūt paaugstinājumu darbavietā vai turpināt mācības? Daudziem tās ir bailes no izgāšanās, it īpaši, ja mērķa īstenošanai ir nepieciešams finansiāls atbalsts. Piekritīsi taču, ka nevienam negribas justies vainīgam par to, ka ģimenes cerības ir pieviltas, bet tās budžets – manāmi sarucis.
Taču, ja mēs labi padomājam, risks pastāv un pastāvēs vienmēr – kaut vai gatavojot visvienkāršāko ēdienu uz pasaules – pastāv varbūtība, ka mēs varētu izgāzties.
Iemācīties pieņemt faktu, ka risks būs vienmēr ir tikpat svarīgi kā saprast, ko varētu darīt lietas labā, lai to novērstu vai samazinātu. Esi piesardzīgs un rūpīgs, bet apzinies, cik reāli un ko tieši konkrētajā situācijā vari kontrolēt. Izmanto trauksmes pārvarēšanas stratēģijas – racionāli apdomā visu, kas rada bažas.
Smelties iedvesmu no kāda, kurš jau ir paveicis to, kas vēl ir tikai manā vēlmju sarakstā, ir efektīvs veids, kā cīnīties ar trauksmi, nemieru un nomācošo nedrošības sajūtu. Tam nav jābūt cilvēkam no paziņu loka. Iespējams, šis cilvēks ir sarakstījis grāmatu, uzstājies TED konferencē ar iedvesmojoši motivējošu runu ceļā uz savu mērķu un ieceru realizēšanu. Iespējams, par šo cilvēku uzzināji, kādā žurnālā nejauši izlasot interviju. Piemēram, ja vēlies pakāpties augstāk pa karjeras kāpnēm, nebaidies aprunāties ar kādu kolēģi, kurš šo mērķi jau ir īstenojis, un ir gatavs dalīties pieredzē.
Caur citu cilvēku padomiem un pieredzes stāstiem pašam būs mazāk iemeslu justies satrauktam un trauksmainam. Bez tam – tā ir lieliska iespēja mācīties no cita cilvēka neveiksmēm, kļūdām, pašam izvairoties no nepareizu izvēļu izdarīšanas savā ceļā.
Citu cilvēku gudrība ir nenovērtējams rīks.
Savā situācijā atrod kaut ko, ko tu pavisam noteikti vari kontrolēt un fokusējies uz to. Tas ir ļoti piezemējošs rituāls trauksmainiem cilvēkiem, kas liks justies pārliecinoši dažādās situācijās.
Ko ikdienā var darīt, lai samazinātu trauksmi, kas traucē pilnveidoties?
Piemēram, tavs mērķis ir kļūt par uzņēmēju, bet tu baidies, ka tev nebūs pietiekama starta kapitāla.
Padoms: Regulāri burtnīcā, datorā vai mobilajā aplikācijā pieraksti visus savu izdevumus, lai labāk saprastu, kādiem mērķiem tiek tērēta nauda. Izveido krājkasi, lai pēcāk sakrāto naudu varētu ieguldīt mērķa sasniegšanai. Bez tam – šāds solis apliecinās arī tavu apņēmību un mērķtiecību.
Vienmēr parūpējies, lai tev pa rokai būtu rezerves plāns un kādas alternatīvas stratēģijas. Cerams, ka tās nevajadzēs izmantot, tomēr tās palīdzēs izvairīties no nevajadzīgas trauksmes un emocionālā diskomforta. Vai zināji, ka sociālais tīkls YouTube sākotnēji bija paredzēts kā video iepazīšanās portāls? Šobrīd mēs zinām, ka YouTube darbojas pavisam citādi un tieši tāpēc, ka tika izmantots rezerves plāns.
Soli pa solim
Lielo mērķi sadali mazākos, ātrāk sasniedzamos mērķos. Nebaidies sevi paslavēt par katru izdošanos un mazo uzvaru.
Pastāvīgs pozitīvs apstirpinājums mazina trauksmi un emocionālo diskomfortu.
Ja nepieciešams – kādu brīdi iepauzē, apstājies, ievelc elpu un ar vēsu prātu izvērtē situāciju, sev atgādinot, ka viss notiek labi, pat ja virzīšanās uz mērķi notiek lēnā, nosvērtā tempā.
Savu baiļu pārvarēšana var būt laikietilpīgs process, taču visa pamatā ir apzināties un pieņemt bailes, pārliecinoši ņemot grožus savās rokās situācijās, kurās esi noteicējs. Tici – tavas rīcības rezultātu novērtēšana palīdzēs turēties uz pareizā ceļa.
Avots: https://www.psyarticles.com/emotion/how-to-conquer-anxieties.htm