Publikācijas

Attiecību valgos

Magdalēna Pranaite (Klīniskā psiholoģe)

Dzīves laikā nepārtraukti atrodamies attiecību tīklojumā. Attīstība jau mātes puncī notiek attiecību kontekstā. Cilvēka smadzenes ir sociāls orgāns, un to darbībai un attīstībai nepieciešami citi cilvēki. Mūsu dzīvi lielā mērā ietekmē draugu, ģimenes, kolēģu tīklojums. Un, patiesībā, tas nav nekas jauns. Jau senie latvieši šo apjauta un pieminēja tautasdziesmās:

“Mīļas Māras istabiņa

Pilna sīku šūpulīšu;

Kad to vienu kustināja,

Visi līdzi līgojās”.

Būtiska ir šo attiecību kvalitāte. Vai tās ir sargājošas, virzošas vai tieši pretēji – vardarbīgas un gremdējošas? Attiecību kvalitāti var vērtēt dažādi, un katrs pats var mēģināt saprast, cik apmierināts ir ar savu tīklojumu. Palīdzēt var vairāki kritēriji kritēriji – robežas, atbildība, drošība, apmierinātība, emocionālais fons. Lai attiecības veidotos, ir nepieciešama satikšanās. Savukārt satikties varam tad, ja apzināmies, ka mums katram ir robežas un otram tāpat. Tuvojoties, tās varam sajust, dažkārt iznāk pārkāpt – pasakot vai izdarot ko otram nepieņemamu.Lai aptvertu, ka daru otram pāri, ir jāapzinās sava atbildība un atbildības robežas – katrs atbild par sevi, savu rīcību, savām emocijām, savu labklājību un tās nodrošināšanu. Ja uzņemamies atbildību un zinām otra un savu “teritoriju”, veidojas “drošā” teritorija, kur varam satikties un sākt iepazīt otru, runāt par savām vajadzībām, iepazīt otra vajadzības, un veidot savu emocionālo burbuli ar saviem pāra jokiem, notikumiem, vēsturi – savu pāra dzīvi.

Ne vienmēr notiek šādi. Visus attiecību noteikumus iemācāmies ģimenē. Ja ģimenes vide ir disfunkcionāla – arī attiecību noteikumi tādi ir. Vardarbība ir norma, robežu nav, neviens neuzņemas atbildību, traumas ir ikdiena. Ja kādā dzīves posmā, īpaši bērnībā, esam piedzīvojuši šādus noteikumus, meklēsim un veidosim līdzīgas attiecības, jo tāda ir pieredze un izpratne. To var saukt dažādi – traumatiska pieredze, līdzatkarība, disfunkcija un vēl savādāk, bet visu apvieno rezultātā – problemātiskas attiecības.

Jautā sev – vai attiecībās esmu laimīgs, vai varu dalīt ar partneri gan bēdas, gan priekus, vai jūtos droši, vai ar mani rēķinās? Mēģini atbildēt godīgi! Ja ir grūti – nepaliec viens šajās grūtībās, izrunājies, meklē atbalstu. Dažkārt nepieciešams skats no malas, lai izšķetinātu attiecību un paša pieredzes samezglojumus. Par šādu palīgu jāizvēlas psihologs vai psihoterapeits. Kvalificētam speciālistam ir profesionālas zināšanas un pieredze, palīdzot šķetināt daudzus citus līdzīgus gadījumus, kā arī prasme objektīvi – "no malas" – novērtēt situāciju, palīdzot ieraudzīt un pieņemt iespējami labāko risinājumu.

Autors: Klīniskā psiholoģe ar specializāciju atkarību jautājumos Magdalēna Pranaite


Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz