Publikācijas

Galvassāpes: ko par tām ir svarīgi zināt

Dr. Linda Zvaune (Neiroloģe, sāpju ārste)

Ir 100 un viens iemesls, kāpēc jaunam cilvēkam var sāpēt galva. Patiesībā ir zināmi vismaz 300 galvassāpju iemesli. Tie var būt diezgan nevainīgi un nekaitīgi, bet var slēpt arī nopietnu saslimšanu. Ja galvassāpes kļūst traucējošas ikdienā, to dēļ ir grūti mācīties, strādāt, tiek ietekmēta sociālā dzīve, tas ir signāls, ka laiks noskaidrot galvassāpju iemeslu un uzzināt, kā no tām atbrīvoties.

Pusaudžiem, līdzīgi kā pieaugušajiem, galvassāpes var būt kā simptoms kādai citai slimībai vai var būt saistītas ar konkrētu cēloni, bet tās var būt arī kā galvassāpju slimība pati par sevi. Visbiežāk sastopamās ir primārās galvassāpessaspringuma tipa galvassāpes un migrēna. Jā, arī bērniem un jauniešiem var būt migrēna! Ar to slimo gan meitenes, gan zēni.  Tieši pusaudžu vecumā var tikt piedzīvota pirmā migrēnas lēkme.

sekundāras galvassāpes ir saistītas ar kādu infekcijas slimību, vielu lietošanu vai to atcelšanu un virkni citām saslimšanām. Tāpēc ieteicams nenodarboties ar pašārstēšanos, bet doties pie ārsta, lai noskaidrotu galvassāpju cēloni un atbilstošāko ārstēšanas taktiku. 
 
Ja ir tik daudz galvassāpju veidu, kā saprast īsto iemeslu?
Pēc tā, kā galva sāp, vai galvassāpes pavada kādi citi simptomi, var noteikt galvassāpju veidu:

  • Vai galvassāpes ir vienpusējas, vai sāp visa galva?
  • Vai sāpes ir pulsējošas vai spiedošas?
  • Vai sāpju laikā ir ierobežotas aktivitātes, piemēram, galvassāpes pastiprinās pie kustībām, staigāšanas, iešanas pa kāpnēm?
  • Vai galvassāpju laikā ir slikta dūša, varbūt pat vemšana? Iespējams, gribas nolīst klusā un tumšā vietā, tas var liecināt par pastiprinātu jutību pret gaismu un trokšņiem.

Visi šie jautājumi palīdz noteikt galvassāpju diagnozi.

Ir simptomi, kas var liecināt par bīstamām galvassāpēm. Izmeklējumi būtu jāveic steidzami ja;

  • Galvassāpes sākušās pēkšņi un ir stiprākās mūžā,
  • Galvassāpju laikā ir kādi neiroloģiski simptomi – redzes traucējumi, kustību traucējumi vai pat traucēta apziņa,
  • Galvassāpju laikā ir paaugstināta ķermeņa temperatūra,
  • Nesen gūta galvas vai kakla daļas trauma vai ierastās galvassāpes pēkšņi maina raksturu, paliek ļoti biežas, hroniskas. 

Kāpēc sāp galva?


“Lielu lomu spēlē iedzimtības faktori un apkārtējās vides ietekme. Ja viens vai abi vecāki cieš no galvassāpēm, ir lielāka iespējamība, ka arī bērni tās pārmantos vai pareizāk būtu teikt, pārmantos tendenci uz galvassāpēm, bet to, cik lielā mērā tās izpaudīsies, nosaka arī katra cilvēka personība, ārējie faktori un vides apstākļi. Nenoliedzami, traumatiska pieredze, emocionāli faktori spēlē lomu. Pusaudžu vecumā tie var būt dažādi konflikti skolā vai ģimenē, attiecību problēmas, trauksme, garastāvokļa svārstības, kas var provocēt galvassāpes,” skaidro veselības centra “Vivendi” neiroloģe, algoloģe Linda Zvaune.


Reizēm ir iespējams atpazīt kādus konkrētus galvassāpju ierosinošos faktorus, tā sauktos trigerus. Piemēram, spilgta gaisma, smakas, izsalkums, traucēts miegs, emocionāla spriedze vai vienkārši satraucošs notikums (tas var būt pat pozitīvs satraukums).

Cik biežas galvassāpes uzskatāmas par "normālām"?
Patiesībā, galvassāpes nav jāuzskata par normu. Taču noteikti pastiprināta uzmanība tām jāpievērš, ja galvassāpes kļūst regulāras, atkārtojas vairākas reizes mēnesī vai pat katru nedēļu, un sāk negatīvi ietekmēt ikdienas aktivitātes. Galvassāpes, kas tiek piedzīvotas vairāk kā 15 dienas mēnesī, ir uzskatāmas par hroniskām un šādā gadījumā noteikti būtu jāmeklē speciālista palīdzība. 

Ko darīt, ja nomoka galvassāpes?
Vispirms ieteicams noskaidrot galvassāpju veidu un censties atpazīt ierosinātājus (trigerus). Tomēr reizēm ir grūti izskaidrot, kāpēc tieši šodien sākušās galvassāpes. Ļoti noderīgi var būt galvassāpju kalendāra vai dienasgrāmatas pildīšana. Šādus kalendārus var atrast Vivendi Galvassāpju centra lapā, ir arī dažādas mobilās aplikācijas, piemēram, Headache Tracker, Headache Diary, Migraine Buddy u.c. Šobrīd vienīgā galvassāpju aplikācija latviešu valodā ir "Migrēnas kompass”. Tā ir iespēja ne vien atzīmēt, cik bieži galva sāp, bet arī izpētīt iespējamos provocējošos faktorus. 

Kas palīdz izvairīties no galvassāpēm?
Dienas režīma sakārtošana. Režīms un veselīgs dzīvesveids ir visnozīmīgākā ārstēšanas sadaļa. Bērnu un pusaudžu galvassāpju gadījumā tas ir jo īpaši nozīmīgi. Tikai kādos 20–30 % nepieciešama medikamentozā terapija, pārējos gadījumos pietiek ar izmaiņu ieviešanu dzīvesveidā. Lūk, daži no ieteikumiem: 

  • Kvalitatīvs miegs, vismaz 8 stundas diennaktī!
  • Regulāras un veselīgas ēdienreizes, īpaši nozīmīgas ir brokastis (arī tukšs vēders, lielas cukura līmeņa svārstības var izsaukt galvassāpes)!
  • Kustīgs dzīvesveids. Katru dienu ir jābūt kādai fiziskai aktivitātei. Jāpievērš uzmanība arī stājai. Nepareiza sēdēšanas poza, īpaši slodze kakla daļā var provocēt galvassāpes!
  • Stresoru mazināšana. Stress ir neizbēgams, tas pat ir nepieciešams, bet, ja tas jau kļūst pārlieku liels, tiek nodarīts kaitējums veselībai. Pirmais solis ir apzināties un atpazīt cēloņus, kas izraisa stresu. Nākošais solis – ja iespējams, to novērst vai mazināt. Jau bērnībā un pusaudžu vecumā ir vērtīgi apgūt kādas metodes, kas palīdz nomierināties satraucošās situācijās – tie var būt elpošanas vingrinājumi, mandalu krāsošana, zīmēšana vai cits hobijs, konfliktu risināšanas prasmes, savu vajadzību apzināšanās.

Kur meklēt palīdzību galvassāpju gadījumā? 
Pirmais speciālists, pie kā vērsties, ir ģimenes ārsts, kurš var novērtēt vispārējo veselības stāvokli un uzsākt ārstēšanu. Ja nepieciešams, ģimenes ārsts var nosūtīt uz konsultāciju pie neirologa vai sāpju ārsta, galvassāpju speciālista.  

Neļauj galvassāpēm ietekmēt tavu dzīvi!

Autore: Neiroloģe, algoloģe dr. Linda Zvaune


Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz