Publikācijas

Pavasara psiholoģiskie efekti

Kad sākas pavasaris, arī mēs ar savām maņām saredzam, sadzirdam, sajūtam un saožam apbrīnojamās gadalaika pārmaiņas. Uz tām reaģē ne tikai mūsu maņu orgāni, bet arī iekšējie procesi – mazāk laika veltām miegam, iespējams, garastāvoklis kļūst pacilātāks, kā arī rodas motivācija izvirzīt mērķus un sasniegt iecerēto. 

Paralēli šīm smalkajām pārmaiņām, lielākā daļa no mums mēdz piedzīvot sava veida Pavasara Drudzi, kas var izpausties kā pēkšņa vēlme pēc pārmaiņām apkārtējā vidē un telpā, ieviešot svaigas vēsmas mājokļa vai ofisa iekārtojumā. Otrs faktors ir mentālā nemiera sajūta, kas aicina pievērsties citām dzīves jomām – garākas dienas un vairāk gaismas bieži vien sniedz daudz enerģijas. 

Tā kā pavasaris rada gan iekšējus, gan arī ārējus motivatorus pārmaiņām, mums ir lieliska iespēja tos izmantot personīgajai izaugsmei. Svarīgi atcerēties, ka veikt pārmaiņas vienu reizi nav sarežģīti; daudz grūtāk ir pie tām pieturēties arī turpmāk. Viens ir nopirkt abonementu sporta nodarbībām vai iepriecināt mīļoto cilvēku ar ziediem, taču pavisam kas cits – regulāri apmeklēt sporta zāli vai būt mīlošam un līdzjūtīgam partnerim katru dienu, nevis tikai kādos īpašos gadījumos apliecināt savas jūtas ar dažādu dāvanu palīdzību. 

Mēs visi esam tikai cilvēki, un mūsos var mājot diezgan pretrunīgas jūtas attiecībā pret pārmaiņām. No vienas puses – dzīvojam laikmetā, kur ir populāri runāt par dažāda veida pārmaiņām – gluži kā Pelnrušķītes pārtapšana par princesi. Un tie neskaitāmie šovi, kur tiek atainots kā "parastie" cilvēki dramatiski maina savu ķermeni, garderobi, māju, partneri, ģimeni, frizūru, darbu utt., dod mums nepatiesu priekšstatu, ka mēs visi alkstam pēc pārmaiņām un ka ikvienam no mums tās ir arī obligāti nepieciešamas. Mēs katrs esam atšķirīgs, tādēļ vienam pārmaiņu ieviešana nerada nekādas grūtības, savukārt, kādam citam ir nepieciešama neizmērojama motivācija. Piemēram, ir ļoti daudz cilvēku, kuriem ir grūti ierobežot vai izskaust no savas ikdienas neveselīgus paradumus, lai to vietā fokusētos uz to, kas nāk veselībai tikai par labu. 

Kā pārmaiņas padarīt par ilgstošām?

Pieņem pavasari kā sākumpunktu! 

Pavasara atnākšana spēj radīt iekšēju motivāciju augt, attīstīties, iespējams, pat iedrošina mainīt dzīvi, piepildot sen lolotas vēlmes. Ļauj pavasarim iedvesmot Tevi uz sapņu piepildīšanu, nebaidies būt kreatīvs! 

Kā pieaugušie, mēs bieži vien nozogam sev iespēju sapņot, allaž pārlieku fokusējoties uz pragmatiskās pasaules uztveri. 

Nenoliedzami – realitāte ir svarīga, taču tā ne vienmēr var būt kā sākumpunkts kaut kam jaunam. Lai vieglāk būtu vizualizēt domas un sajūtas ceļā uz mērķa sasniegšanu, raksti dienasgrāmatu vai veic kādu citu aktivitāti. 

Izstrādā stratēģiju!

Vēlies attīstīt gribasspēku? Vismaz šajā ziņā neesi vienīgais, jo patiesībā to vēlas ikviens no mums. Tomēr gribasspēks var būt maldinošs jēdziens, ko varētu pat pielīdzināt maģiskai brīnumtabletei, kas patiesībā rada tikai īslaicīgu efektu, kaut gan mums šķiet, ka tas saglabāsies arī turpmāk. 

Nefokusējies tik ļoti uz gribasspēku, jo tas ir kā vējš – pūš uz visām debespusēm un nedod garantiju, ka būs līdzās visnepieciešamākajā brīdī. Tā, kas Tev ir nepieciešama, ir stratēģija. Piemēram, Tu vēlies vai nevēlies uzvesties patīkami sievasmātes klātbūtnē. Ja Tev ir izstrādāta uzvedības stratēģija, izjūtas paliek otrā plānā. Stratēģiskais plāns, tāds kā: "Es vienmēr skaitīšu līdz 10, pirms atbildēt uz kārtējiem pārmetumiem par pareizu bērnu audzināšanu", nodrošina to, ka Tev nav jādomā par to, kā jūties, jo Tava rīcība jau balstās uz predeterminētu plānu, kas parāda, kāda būs Tava nostāja un attieksme konkrētā situācijā. 

Tici procesam!

Kā pieaugušie, mēs vienmēr esam problēmu risināšanas un jāatrod–tūlītējs–risinājums režīmā. Vēlme pēc pārmaiņām, ko mēs sajūtam pavasarī, var radīt zināmu diskomfortu, jo tā it kā mudina rīkoties zibens ātrumā. Pārmaiņas ir konstants process, kur dažkārt ir vērtīgāk novērot un apzināties savas sajūtas, ļaujot vienkārši tām būt. 

 

Avots: https://psychcentral.com/blog/the-psychological-effects-of-spring-and-the-reminder-of-change/


Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz