Dr. Agija Tomme (Psihoterapeite, EMDR terapijas metodes lietotājs (2. līmenis))
Kaut gan viens no perfekcionisma neapzinātajiem mērķiem var būt vēlme otram patikt, bailes kļūdīties var apturēt arī spēju socializēties, nepārtraukti salīdzinot sevi ar citiem. Kā arī perfekcionisms var negatīvi ietekmēt virzīšanos dzīvē un svarīgu lēmumu pieņemšanu, piemēram, “Man nebūs bērnu, kamēr nebūšu sevi sakārtojusi!” vai “Es nevaru iet uz sporta zāli, kamēr neesmu nometis 15 kg, jo citi par mani smiesies”.
Tomēr tas, vai no perfekcionisma ir jāatbrīvojas, ir grūti atbildams un individuāli vērtējams jautājums. Iespējams, svarīgākā atziņa ir – cik ierobežojoši tas ir cilvēkam ikdienā.
Atbrīvošanās no perfekcionisa
Pētījumi parāda, ka veselīgi sociāli kontakti un atbalsts mazina perfekcionismu. Noskaidrots, ka, piemēram, grupu terapija mazina depresijas un trauksmes simptomus perfekcionistiskiem studentiem, un tā rezultātā maladaptīvs un pārmērīgs perfekcionisms var kļūt par pozitīvu un stimulējošu mērķtiecību.
Tā kā sociālie tīkli ir kļuvuši par daļu no ikdienas, arī mediju vide var būt vieta, kur mazināt perfekcionistu – piemēram, izvēloties sekot avotiem un elkiem, kuri necenšas būt perfekti. Jau senajās grieķu traģēdijas un lielākajā daļā literāru darbu līdz pat mūsdienām parādās ideja, ka galvenie varoņi nav pilnīgi, ir ar saviem trūkumiem. Tieši “defekti” varoņus mākslā, teātrī, kino un mūzikā padara pievilcīgus skatītājam vai klausītājam – tie ir īsti cilvēki, ar kuriem identificēties.
Kā sevi pasargāt no perfekcionisma sekām
Lai sevi pasargātu no izdegšanas un citām maladaptīva perfekcionisma sekām, jādomā par stingrām robežām, spēju pateikt “nē”, jāapzinās savas tiesības uz privāto dzīvi un laiku sev. Tas ietver, taču neaprobežojas ar ikdienišķām rūpēm par sevi, miega nozīmi, kā arī emocionālās inteliģences veicināšanu. Tomēr, tā kā perfekcionisms ietver pārmērīgu tiekšanos – reizēm pirmais solis ir apstāties un uzdot sev jautājumu: “No kā es varu atteikties?” Palīdzošs var būt prāta stāvoklis: “Ir interesanti būt iesācējam kādā jomā un kaut ko mācīties no nulles”. Ja izdodas sevi pozicionēt kā cilvēku, kas mācās, nevis ekspertu, kuram jau sen viss būtu jāzina – tad ir vieglāk iegūt interesi, zinātkāri un sabrucināt perfekcionisma vēlmi sasniegt visu uzreiz, pilnīgi un nevainojami.
Pētījumi demonstrē, ka profesionāli sportisti ar izteiktām perfekcionisma iezīmēm var zaudēt savu potenciālu bailēs no neveiksmes un uzrādīt zemāku sniegumu, salīdzinot ar sportistiem bez perfekcionisma. Secinājums: perfekcionisms nenodrošina sasniegumus. Iespējams, tā ir galvenā atziņa par kļūdīšanos – jo misēkļi neattālina no mērķa, bet gan sniedz vērtīgu, personīgu un neaizstājamu pieredzi, kas nodrošina izaugsmi.