Dr. Ieva Balode (Neiroloģe)
Ar terminu “reibonis” var saprast un raksturot ļoti dažādas izpausmes, piemēram, griešanās kā karuselī, nestabilitātes izjūta staigājot, grūtības fokusēt skatienu vai pat samaņas zuduma tuvošanās. Kāpēc tāda dažādība izpausmēs? Mūsu līdzsvara un telpiskās uztveres nodrošināšanā piedalās dažādas sistēmas - gan redze, gan dzirde un pat jušanas nervi mūsu pēdās. Problēmas jebkurā no šīm sistēmām var izraisīt reiboņa sajūtu.
Galvenie reiboņa veidi: nevestibulārs reibonis un vestibulārs reibonis jeb vertigo.
Nevestibulārs reibonis ir nestabilitāte jeb telpiskās orientācijas traucējumi bez noteiktas kustības sajūtas. Tās bieži ir grūti definējamas sajūtas, piemēram, grūtības fokusēt skatienu, koncentrēties, nerealitātes sajūta, šūpošanās, tuvošanās bezsamaņas sajūtai.
Vestibulāra reiboņa jeb vertigo galvenās izpausmes ir iluzora kustības sajūta - vai nu apkārtējās telpas griešanās vai arī paša ķermeņa kustība, lai gan nekāda kustība nenotiek. Kustību var izjust dažādi - gan kā griezienus, gan šūpošanos vai svārstību. Atkarībā no iemesla - sūdzības var būt ilgstošas vai epizodiskas, tās var pieturēties sekundes, stundas vai dienas. Reibonis var pasliktināties, ja galva tiek kustināta vai mainīta pozīcija. Dažiem cilvēkiem ar vertigo var būt grūtības staigāt, kā arī var būt slikta dūša un vemšana.
Iekšējās auss problēmas: ausīs atrodas daļa no cilvēka vestibulārās sistēmas - mazi kanāli, kuri ir pildīti ar šķidrumu un kuros atrodas īpašas kalcija nogulsnes. Šī sistēma nodod informāciju smadzenēm par ķermeņa pozīciju un kustību, palīdz nodrošināt līdzsvaru.
Citi vertigo iemesli:
Noteikti un nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības, ja novēro šādus simptomus:
Papildus piesardzība un ārsta apmeklējums ieteicams cilvēkiem ar vertigo epizodēm, ja:
Ārstēšana ir atkarīga no vertigo iemesla. Piemēram, pie labdabīga paroksizmāla pozicionāla vertigo ārsts var iemācīt veikt atbrīvojošos manevrus - noteiktu pozīciju un kustību secība, kuras mērķis ir izkustināt nogulsnes iekšējā ausī, kas izraisa reiboņus. Pie citām saslimšanās, piemēram, vestibulāra neirīta, terapijā lieto kortikosteroīdus - medikamentus ar pretiekaisuma un prettūskas efektu. Simptomātiskā terapijā izmanto dažādus medikamentus, kas atvieglo sliktu dūšu un var mazināt reiboņa sajūtu. Reiboņu terapijā var arī iekļaut rehabilitāciju - vingrinājumu kompleksus vestibulārās sistēmas trenēšanai, kas var uzlabot to funkciju un palīdzēt sadzīvot ar traucējošajiem simptomiem.