Zinta Tiļļa-Zirne (Klīniskā psiholoģe)
Emocionālā vardarbība ir apzināti radīta emocionālā spriedze un ciešanas otram cilvēkam. Labklājības ministrijas mājaslapā minēts, ka vidēji no emocionālās vardarbības ģimenē cieš katra trešā sieviete un katrs piektais vīrietis. Emocionālo vardarbību attiecībās var būt grūti identificēt, jo tai šķietami neseko acīm redzamas un tūlītējas sekas, kā tas visbiežāk ir fiziskas vardarbības gadījumā. Tiek uzskaitīti dažādi emocionālās vardarbības veidi, piemēram, draudi, aizliegums satikties ar tuviem cilvēkiem, pārmērīga kontrole un citi. Šoreiz pievērsīsimies tām pāridarītāja rīcībām, kuras cietušajā rada kauna sajūtu.
Emocionāla vardarbība un kauna sajūta iet roku rokā. Kauna sajūta var būt gan vardarbīgas uzvedības cēlonis, gan emocionālās vardarbības sekas. Izprotot kaunu un tā ietekmi uz savu pašsajūtu un rīcību, cilvēks var sākt sevī rast spēku apšaubīt un noraidīt pāridarītāja emocionāli aizskarošo uzvedību.
Kauns ir sociālas emocijas un tā parādīšanās kalpo kā brīdinājums, ka cilvēks grasās pārkāpt grupai (sabiedrībai) pieņemamās robežas. Kauna sajūta gādā, lai cilvēks neizdarītu neko tādu, kā dēļ viņu var izraidīt no grupas. Ja kauna sajūta ir īslaicīga, un tās izpausme ir samērā viegla, to pat varētu vērtēt kā veselīgu, brīdinošu reakciju. Tā palīdz pielāgoties konkrētajai videi un izvairīties no soda par nekorektu rīcību. Taču ne velti psihoterapeits Karls Gustavs Jungs kaunu raksturo kā dvēseli saēdošu emociju. Ja kauna sajūta ir izteikti spēcīga un ilgstoša, tā parādās pat pēc visniecīgākajiem reāliem vai iedomātiem signāliem, ka cilvēks atšķiras no citiem, tad var runāt jau par hronisku kaunu.
Hronisku kaunu raksturo pastāvīga sajūta, ka pašos pamatos ar cilvēku kaut kas nav kārtībā. Hronisks kauns būtiski ietekmē pašcieņu - cilvēka personisko viedokli par to, cik vērtīgs viņš ir. Pašcieņu veido pieredzes, kad cilvēks jūtas novērtēts, pamanīts un respektēts. Diemžēl traumatiskas pieredzes, tostarp regulāra emocionāla vardarbība bērnībā un/vai pieaugušo vecumā, var būtiski ietekmēt to, kā cilvēks uztver un vērtē pats sevi.
Hronisks kauns var negatīvi ietekmēt būtiskus cilvēka dzīves aspektus - spēju būt tuvās attiecībās ar citiem cilvēkiem, spēju riskēt un gūt panākumus karjerā, kā arī fizisko un psihisko veselību. Kauna sajūtas dēļ cilvēks var justies bezspēcīgs un izolēts.
Kaunināšana jeb rīcība, kuras tiešs vai netiešs mērķis ir radīt kauna sajūtu otrā cilvēkā, ir veids, kā pāridarītājs var ļoti pakāpeniski un nemanot iegūt varu un kontroli pār otru. Tās ietekmē pamazām tiek grauta cietušā pašcieņa.
Rīcības, kas veicina kauna sajūtu partnerī, var būt dažādas:
Kaunināšana ir viens no postošākajiem un efektīvākajiem ieročiem, ko izmanto pāridarītājs. Tas ir veids, kā iegūt kontroli pār partneri un attiecībām kopumā. Hronisks kauns var graut cietušā pašvērtējumu un pašuztveri tiktāl, ka viņš var sākt uzskatīt, ka ir tik nepietiekams, necienīgs un nemīlams, ka neviens cits viņu tādu tāpat negribētu. Laikam ejot, gan sistemātiska ārējā kritika, gan emocionālās vardarbības veicinātā paškritika var likt cietušajam zaudēt motivāciju izbeigt emocionāli vardarbīgas attiecības. Cietušais var slēpt savas emocijas un nevienam nestāstīt par pieredzēto, jo viņš izjūt kaunu par savu rīcību un situāciju, kurā nonācis.
Cilvēkiem ir dziļi iesakņojusies vajadzība pēc piederības un beznosacījuma pieņemšanas. Kaunināšana ir veids, kā apzināti vai neapzināti cilvēkam signalizēt, ka viņš kāda noteikta iemesla dēļ ir neiederīgs, nav gana labs. Kā arī kaunināšana ir veids, kā radīt cilvēkā pārliecību, ka viņš tiks noraidīts un nepieņemts, ja nerīkosies tā, kā tiek pieprasīts. Savukārt pāridarītājs nereti, izvēloties šo taktiku, kompensē pats savu mazvērtības izjūtu un, šādā veidā pazemojot otru, pats var justies pārāks un vērtīgāks.
Precīzi pateikt, kādas un cik izteiktas sekas cilvēks izjutīs hroniskas kauna sajūtas dēļ nav iespējams, jo to var ietekmēt dažādi faktori.
Hroniska kauna sekas var izpausties kā:
Ja attiecībās tiek pieredzēta emocionāla vardarbība, dažādu iemeslu, tostarp hroniska kauna sajūtas dēļ, var būt grūti pieņemt lēmumu par tālāko rīcību, tāpēc svarīgi ir nepalikt vienai/ vienam un vērsties pēc palīdzības!
Izmantotie resursi:
Kampaņa “Emocionālā vardarbība - neredzama, bet īsta” https://www.lm.gov.lv/lv/emocionala-vardarbiba-neredzama-bet-ista
Ilse Sanda “Aci pret aci ar kaunu. Izprast un pārvarēt kaunu un pārstāt šaubīties par sevi”, Zvaigzne ABC, 2023
Engel, Beverly. “ Escaping Emotional Abuse: Healing from the shame you don't deserve” Little, Brown Book Group. 2020