Anoreksija (Anorexia nervosa) ir viens no ēšanas traucējumiem, kas saistīts ar ilgstošu un neveselīgu novājēšanu, apzināti ierobežojot ikdienā organismam nepieciešamo uzturvielu uzņemšanu.
Bieži vien viss sākas pagalam nevainīgi, ar vienkāršu vēlmi notievēt, tomēr emocionālā pašsajūta un mazvērtības kompleksi, neapmierinātība ar sevi, liek doties arvien tālāk, līdz novājēšana kļūst pilnīgi nekontrolējama un pārvēršas par dzīvībai bīstamu slimību.
Sākotnējie aizbildinājumi atbrīvoties no liekā svara ir tikai aisberga redzamā daļa – patiesībā, saslimšanas pamatā ir psihoemocionāla neapmierinātība ar sevi, apkārtējās sabiedrības spiediens un tajā noteiktie skaistuma standarti, kuriem nepieciešams pakļauties.
Tiesa, ne vienmēr ar anoreksiju slimo pacienti, kuriem sākotnēji novērojamas problēmas ar lieko svaru – slimot mēdz arī ārēji veiksmīgi, tievi un izskatīgi cilvēki (visbiežāk – daiļā dzimuma pārstāves), kuru ciešanu pamatā ir zems pašvērtējums, kas var rezultēties ar dramatiskām, dažkārt pat letālām sekām.
Biežākie anoreksijas izraisītāji mēdz būt dažādas emocionālas krīzes: stress, radikālas pārmaiņas dzīvē, reizēm kāds nevietā izteikts aizrādījums, neveikls joks, kas laika gaitā mazina dzīves kvalitāti, pasliktina fizisko labsajūtu un var radīt dažādus orgānu darbības traucējumus.
Uzsākot ēšanas traucējumu ārstēšanās kursu, paralēli fiziskās veselības uzlabošanai, pacientēm ir nepieciešams psihoterapijas speciālists, kurš palīdzēs apzināties slimības rašanās cēloņus, izprast sevi, kā arī rast veidu kā risināt anoreksijas izraisītās psihoemocionālās problēmas.
Bieži vien anoreksiju sākuma stadijā diagnosticēt ir komplicēti, tāpēc ir būtiski censties pamanīt darbības, kas var liecināt par slēptiem ēšanas traucējumiem:
Ilgstošas anoreksijas gadījumā novērojami šādi fiziskās veselības pasliktināšanās simptomi:
Speciālisti, kas var palīdzēt: