Miegs ir cilvēka eksistences neatņemama sastāvdaļa – fizioloģiski tas ir tikpat nepieciešams dzīvības uzturēšanai kā gaiss, ēdiens un ūdens, jo miegā tiek pavadīta 1/3 daļa cilvēka mūža. Dažādu apstākļu radīti miega traucējumi var izraisīt izmaiņas cilvēka labsajūtā, kas var būtiski ietekmēt emocionālās un fiziskās veselības stāvokli.
Miega traucējumi visbiežāk ir saistīti ar psihiskām vai somatiskām saslimšanām – depresiju, neirotiskiem traucējumiem, vielu atkarību, sirds vai elpošanas mazspēju, nemierīgo kāju sindromu, medikamentu blakusefektiem, kā arī psihosociāliem faktoriem un miega higiēnas neievērošanu. 50% gadījumu miega traucējumus izraisa iekšķīgas un neiroloģiskas saslimšanas.
Lai noteiktu klīnisko miega traucējumu diagnozi, iztaujājot pacientu tiek noskaidroti:
Klīniskais psihologs var palīdzēt gadījumos, ja miega traucējumu cēlonis ir stress, palielināta darba slodze, attiecību problēmas u.c. faktori. Speciālists izvērtēs miega rašanās traucējumus, izglītos par miega fizioloģiju un palīdzēt ieviest miega higiēnu, kā arī risinās cita veida problēmas, kuras varētu ietekmēt miega kvalitāti.
Psihoterapeits vai psihiatrs var palīdzēt gadījumos, ja miega traucējumu rašanās iemesls ir, piemēram, depresija, pēc traumas stresa sindroms u.c. psihiskas slimības.
Izvērtējot pacienta veselības stāvokli, tiks piemērota atbilstošākā ārstēšanas metode – psihoterapija vai medikamentozā terapija.