Ph.D. Zane Rožkalne

Zane_Rozkalne_fizioterapeite_Vivendi_Centrs.jpg

Ph.D. Zane Rožkalne

Fizioterapeite

Katra cilvēka dzīve un tās sarežģījumi ir absolūti unikāli. Tāpat kā nav divu vienādu dienu gadā, nav divu vienādu cilvēku. Fizioterapiju redzu kā posmu cilvēka dzīvē, kurā viņš var saņemt nepieciešamo profesionālo palīdzību fiziskās kondīcijas uzlabošanā (nereti arī psihiskās jeb mentālās) un ikdienas funkcionēšanas traucējumu mazināšanā. Citkārt šis posms ir īsāks – tikai konsultācija un iespējams pāris nodarbības, citkārt – posms un sadarbība var ilgt vairākus mēnešus un pat gadus. Spēja pacientu uzklausīt, izprast šim brīdim būtiskāko, kopīgi izvirzīt īstermiņa un ilgtermiņa mērķus, kā arī veicināt pacienta līdzestību un pašefektivitāti ir būtiskākās veiksmīgas terapijas sastāvdaļas. Pakāpeniski, apzināti un jēgpilni virzīties uz cilvēka pašsajūtas un dzīves kvalitātes uzlabošanu!


Izglītība

Fizioterapeita kvalifikācija (RSU), 2012. gadā

Veselības zinātņu maģistra grāds veselības aprūpē (RSU), 2015. gadā

Studijas Medicīnas doktorantūrā (RSU), 2016. – 2023. g., zinātnes doktora grāda ieguvēja

Kopš 2021. gada  International Schroth 3dimensional Scoliosis Therapy –  metodes apmācību instruktore Baltijas valstu reģionā.

Regulāras apmācības fizioterapijas specialitātes kvalitātes celšanā, aktīva dalība Latvijas un ārvalstu rehabilitācijas konferencēs, veselības aprūpes speciālistu apmācību vadīšana un darbs ar studentiem gan Rīgas Stradiņa universitātē, gan Daugavpils universitātē.


Profesionālā specializācija

Šrotas metode jeb International Schroth 3dimensional Scoliosis Therapy

Šrotas metode ir konservatīva skoliozēm specifiska fizioterapijas (vingrošanas) metode. Tā ir dibināta 1921. gadā Meisenē (Vācija), un tās autore ir Katarīna Šrota (Katharina Schroth). Gadu gaitā metode ir optimizēta un pārbaudīta vairākos klīniskos pētījumos. Noteiktos gadījumos specifiskā vingrošana tiek apvienota ar korsetes valkāšanu (izgatavo ortozēšanas speciālists), kas arī ir uz pētījumiem balstīta prakse. Šrotas metodes mērķi un uzdevumi ir: izvairīšanās no operācijas, deformācijas progresijas palēnināšana vai prevencija, mugurkaula korekciju stabilizācija trīs dimensijās, krūšu kurvja mobilitātes un elpošanas funkciju uzlabošana, ķermeņa simetrijas veicināšana (kosmētiskais uzlabojums), posturālā (stājas un pozu) apzinātība un posturālo izmaiņu kontrole, mājas vingrojumu programmas veikšana, atbalsts korsetes valkāšanas laikā (arī vingrošana tajā), sāpju mazināšana, pacienta pašefektivitātes un kompetenču attīstīšana.

Detalizētāka informācija ir pieejama ŠEIT. 

BBAT jeb Basic Body Awareness Therapy

Tā ir fizioterapijas pieeja, kas tiek balstīta uz pieņēmumu, ka kontakta un apzinātības trūkums personas fiziskajos un psihiskajos aspektos un attiecībās ar apkārtējo pasauli var izraisīt kustību kvalitātes traucējumus, sāpes un samazinātu funkcionēšanas spēju. Ķermeņa apzināšanās terapijas uzdevums ir jaunu kustību paradumu izveide, ietverot arī reflektējošu sarunu ar fizioterapeitu par kustību pieredzi, veicinot personas mācīšanās un izpratnes procesu, un palīdzot sasniegt mērķus – funkcionālāka kustību kvalitāte, uzlabota labbūtība un veselība.

BBAT sastāv no vienkāršām un maigām kustībām, kas aptver mūsu ikdienas dzīvi – guļus pozīcijā, sēdus, stāvus, gaitas laikā. Iepazīstot kustību aspektus, persona apgūst funkcionālāku veidu, plūsmu, ritmu un nodomu kustību koordinācijā.

Pētniecībā ir dokumentēta pacientu pieredze vai metodes efektivitāte, piemēram, pacientiem ar reimatoloģiskām saslimšanām, hroniskām sāpēm, ēšanas traucējumiem, trauksmi, depresiju. Ņemot vērā personas veselības stāvokli – BBAT var būt kā atsevišķa metode vai kā papildus metode, piemēram, psihoterapijai un/vai standarta fizioterapijai.

Detalizētāka informācija ir pieejama ŠEIT.

Strādājot ar pieaugušajiem, tiek pielietotas arī Pilates metodes principi, piemēram, muguras sāpju terapijā, kā arī specialistei  ir septiņu gadu pieredze, strādājot Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Rehabilitācijas nodaļā.


Publikācijas/video

VIDEO: Fizioterapija mentālajai veselībai - apzinātā vingrošana

VIDEO: Elpošanas vingrojumi plaušu veselībai

Publikācija: Nomākta garastāvokļa novēršanai – fiziskās aktivitātes

Dalība LR1 raidījumā "Kā labāk dzīvot": Sāpju iemesli un iespējas tās efektīvi novērst

Dalība Slimību profilakses un kontroles centra rīkotajā ekspertu diskusijā: "Veselības aprūpes darbinieku drošība: prioritāte pacientu drošībai"

Publikācija: Skolioze – vairāk kā tikai asimetriska stāja

Publikācija: Stājas attīstība bērniem


Valodu prasmes

Latviešu, krievu un angļu valoda, kā arī vācu valoda sarunvalodas līmenī. 

Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz